Dvojaké občianstvo už nebude zakázané

Slovenské občianstvo už nebudú musieť stratiť osoby, ktoré získali občianstvo iného štátu. V článku sme sa bližšie pozreli na schválenú novelu zákona o štátnom o občianstve, ktorú pred pár dňami schválili poslanci Národnej rady SR.

Martina Vanc 22. 02. 2022 5 min.

    Ešte za prvej vlády Roberta Fica bol  v roku 2010 bol novelizovaný zákon č. 40/1993 Z. z. o občianstve (zákon), na základe ktorého slovenskí občania strácali slovenský pas po prijatí občianstva inej krajiny. Vyplývajúc zo štatistík Ministerstva vnútra SR prišlo od júla 2010 do decembra 2021 o slovenské občianstvo 3 939 ľudí.

    Návrh z dielne Ministerstva vnútra SR nadväzoval na Programové vyhlásenie vlády SR:

    „Umožníme občanom Slovenskej republiky dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo tohto štátu bez straty slovenského. Zároveň riešime situáciu tých ľudí, ktorí o naše občianstvo prišli po sprísnení zákona pred desiatimi rokmi. Budú ho môcť získať naspäť jednoduchším spôsobom na základe štandardných európskych princípov."

    Návrh novely zákona bol do parlamentu predložený ešte v marci 2021, kedy bol úspešne posunutý do druhého čítania. Následne bolo druhé čítanie viac krát odložené, až bol zákon v druhom čítaní schválený 16. februára 2022.

    Zmiernenie podmienok

     Po novom by už slovenskí občania nemali stratiť slovenské občianstvo, ak získali občianstvo iného štátu:

    • osvojením,

    • narodením,

    • ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR,

    • ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvanie manželstva,

    • ak osoby majú na území štátu, ktorého občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt minimálne 5 rokov (v čase nadobudnutia občianstva).

    Podľa nového znenia ustanovenia § 9 ods. 17 zákona je občan povinný písomne oznámiť nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva do 90 dní (od jeho nadobudnutia) Ministerstvu vnútra SR. K oznámeniu je zároveň povinný predložiť doklady v listinnej podobe preukazujúce nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva a ďalšie doklady preukazujúce relevantné skutočnosti ako napr. rodný list, sobášny list, právoplatné rozhodnutie o osvojení dieťaťa alebo doklad o dĺžke pobytu v štáte nadobudnutia občianstva.

    Opätovné získanie občianstva

    Osobám, ktoré stratili slovenské občianstvo nadobudnutím cudzieho, umožňuje novela zákona znovu nadobudnúť občianstvo slovenské. To však nenastane automaticky, je potrebné požiadať o jeho udelenie.

    Bývalým občanom SR sa slovenské štátne občianstvo udelí na základe žiadosti, po splnení zákonom ustanovených podmienok za predpokladu, ak mali na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudli, pobyt najmenej 5 rokov.

    Na rozdiel od aktuálnej právnej úpravy žiadatelia nebudú musieť spĺňať podmienku pobytu na území SR. To znamená, že budú odbremenení od povinnosti prihlasovať sa ako cudzinci na pobyt na území SR na príslušnom oddelení cudzineckej polície. Bývalí občania tak nebudú považovaní za cudzincov z EÚ, ktorí sa musia prihlasovať na pobyt na Slovensku osobne. Okrem toho budú bývalí občania SR oslobodení od jazykovej skúšky.

    Štandardne sa miestna príslušnosť na podanie žiadosti spravuje pobytom osoby, o ktorej štátne občianstvo ide. Nakoľko sú však osoby v tomto prípade odbremenené od povinnosti mať na území SR trvalý alebo iný pobyt, spravuje sa miestna príslušnosť na podanie žiadosti podľa posledného pobytu na území SR. Ak pobyt na území SR osoba nemala, príslušný na podanie žiadosti je Okresný úrad Bratislava.

    Osoby so statusom Slováka žijúcim v zahraničí

    Aj ďalším osobám sa udelí slovenské občianstvo za predpokladu, ak tieto osoby majú povolený pobyt na Slovensku a ak sa významne zaslúžili o prínos pre komunitu Slovákov žijúcich v zahraničí a to v oblasti ekonomickej, vedeckej, technickej, kultúrnej alebo športovej.

    Ako uvádza Ministerstvo vnútra SR, v praxi tak vzniknú dve kategórie žiadateľov s postavením Slováka žijúceho v zahraničí:

    • „jedna kategória budú žiadatelia bez tzv. prínosu pre komunitu, ktorí vo vzťahu k pobytu budú musieť splniť podmienku najmenej 3-ročného pobytu na území SR o ich žiadosti bude rozhodovať ministerstvo, pričom proti rozhodnutiu možno podať rozklad, o ktorom rozhoduje minister vnútra na základe návrhu osobitnej komisie,

    • druhou kategóriou budú žiadatelia s postavením Slováka žijúceho v zahraničí s tzv. prínosom pre komunitu, u ktorých sa vo vzťahu k pobytu bude vyžadovať iba podmienka naplnenia povoleného pobytu na území SR (bez špecifikácie jeho dĺžky); o ich žiadosti bude rozhodovať priamo minister vnútra, proti rozhodnutiu ktorého nebude možné podať rozklad.“

    Ďalšie zmeny

    Novelou zákona sa dopĺňa podmienka na udelenie štátneho občianstva SR a to, že žiadateľ nesmie predstavovať hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť SR. Je dôležité nezamieňať túto novú podmienku s podmienkou bezúhonnosti. Posúdenie novej podmienky bude podľa dôvodovej správy k zákonu vyzerať v praxi nasledovne:

    „Podklady k posúdeniu splnenia tejto podmienky budú vyplývať zo stanoviska príslušného štátneho orgánu v oblasti bezpečnosti, najmä Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva, ktoré sa na tento účel v konaní vyžadujú podľa ustanovenia § 8a ods. 3 zákona.“

    O udelenie štátneho občianstva SR budú môcť požiadať aj potomkovia bývalých československých občanov narodených na území SR za podmienky, že majú na Slovensku povolený pobyt (bez nutnosti špecifikácie dĺžky). U žiadateľov, ktorí sú alebo boli občanmi Českej republiky, sa z dôvodu príbuznosti českého a slovenského jazyka uplatní výnimka z požiadavky ovládania slovenského jazyka. Takáto výnimka sa uplatní aj pre

    • žiadateľov starších ako 65 rokov,

    • žiadateľov, ktorí vykonali jazykové skúšky zo slovenského jazyka a

    • žiadateľov, ktorí majú vydané platné osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.

    Okrem toho sa umožní nadobudnúť slovenské štátne občianstvo bývalým občanom SR, ktorí ho stratili na vlastnú žiadosť, ako aj osobám so slovenským pôvodom po jednom z rodičov, prarodičov alebo praprarodičov.

    Novelizovaný zákon nadobudne účinnosť už 1. apríla 2022.