Držanie psov na reťazi je zakázané

Začiatkom roka 2022 nadobudla účinnosť novela zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, ktorá zakazuje držať psov uviazaných reťazami alebo inými prostriedkami na uväzovanie.

Martina Vanc 04. 01. 2022 2 min.

    Ešte v júni minulého roka schválil parlament novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá je účinná od 1. januára 2022. Za návrh hlasovalo až 96 poslancov zo 117 prítomných. Novelou, konkrétne § 22 ods. 4 písm. i), sa zaviedol zákaz chovať alebo držať psov uviazaných prostriedkom na uväzovanie v domácnostiach, ale aj v chovných zariadeniach.

    Zákon samozrejme pamätá aj na prípady, na ktoré sa zo zákazu vzťahuje výnimka. Sú nimi nasledovné:

    • chov a držba nebezpečného psa[1], čo však neplatí v prípade, ak ide o suku v poslednej tretine gravidity, dojčiacu suku, chorého psa alebo šteňa mladšie ako šesť mesiacov, ak ich je možné uviazať krátkodobo,

    • uviazanie služobného psa[2] alebo psa určeného na osobitný účel[3] počas stráženia, inej pracovnej činnosti, na ktorú je tento určený alebo počas jeho výcviku,

    • krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia alebo pri ošetrovaní psa.

    Zákaz sa vzťahuje na psy narodené po dátume účinnosti novely zákona, t. j. po 1. januári 2022. Ostatným majiteľov psov narodených pred účinnosťou týchto zmien sa poskytuje prechodné obdobie a zákaz držať psov uviazaných sa na nich bude vzťahovať až od 1. januára 2024. Takouto formou sa má držiteľom psov poskytnúť dostatočné časové obdobie na zabezpečenie vhodných podmienok pre chov psa mimo „reťaz“, t. j. napr. zabezpečiť oplotenie pozemku.

    Za porušenie zákazu držať psa uviazaného je orgán veterinárnej správy oprávnený uložiť pokutu fyzickej osobe do výšky 300 eur a fyzickej osobe – podnikateľovi alebo právnickej osobe pokutu od 400 eur do 3 500 eur.

    Zavedenie týchto zmien bolo dôležité aj s ohľadom na trestný čin zanedbania starostlivosti o zviera podľa § 305b Trestného zákona, ktorého skutková podstata obsahuje postihnutie za obdobný čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch:

    „Kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví zvieraťa, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný sa starať tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť o toto zviera, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúci dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

    Zmeny sa dotkli aj odchytených túlavých psov. Novelou sa zmenila aj lehota, po ktorej nájdený túlavý pes prechádza do vlastníctva obce. Po starom museli prejsť tri mesiace od odchytu zvieraťa, počas ktorých sa jeho vlastník neprihlásil, aby vlastníctvo psa prešlo na obec. Od 1. januára 2022 sa táto lehota skrátila na 45 dní.

    • Poznámky pod čiarou