Dopravná nehoda – kedy volať políciu?

Kedy volať políciu k dopravnej nehode? Prečítajte si náš článok a v prípade potreby budete vedieť, ako sa zachovať správne a v súlade so zákonom.

Jozef Onačilla 14. 01. 2024 5 min.

    Otázku správneho postupu v prípade nehody motorového vozidla otvorila nehodová udalosť podpredsedu parlamentu Andreja Danka. Ten mal podľa medializovaných informácií poškodiť v bratislavskej Dúbravke semafor na križovatke. Hneď po nehode však vycúval a z miesta činu odišiel. Práve pri takomto konaní sa otvorila diskusia na tému, či a kedy je potrebné privolať policajnú hliadku, aby bola dodržaná zákonná povinnosť vodiča motorového vozidla, ktorý sa ocitne v podobnej situácii. Takéto povinnosti vodičov vyplývajú najmä zo zákona o cestnej premávke, zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, Občianskeho zákonníka v prípade spôsobenej škody, alebo v prípade väčšej ujmy aj z Trestného zákona.

    V prípade kolízie motorového vozidla je potrebné rozlíšiť situáciu na základe zákonných pojmov. Zákon rozlišuje medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou.

    Dopravná nehoda je udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej sa usmrtí alebo zraní osoba, alebo sa znefunkční cesta prípadne všeobecne prospešné zariadenie, alebo uniknú nebezpečné veci. Za dopravnú nehodu sa považuje aj situácia, ak je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia alebo sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení. Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, ak nie je splnená niektorá z nasledujúcich zákonných povinností.

    Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a vyplniť s ňou a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu.

    Povinnosti účastníka pri dopravnej nehode

    Povinnosti účastníka pri dopravnej nehode upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v ustanovení § 65 a nasledujúcich tohto zákona. Účastník dopravnej nehody je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na dopravnej nehode. To znamená, že povinnosti nevznikajú iba samotnému vodičovi vozidla, ale aj iným prítomným osobám. Zákon teda rozlišuje medzi povinnosťami vodiča a povinnosťami účastníka nehody. Vodič, ktorý sa zúčastnil na dopravnej nehode, je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo. Musí sa zdržať požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či pred jazdou alebo počas jazdy požil alkohol alebo inú návykovú látku.

    Účastník dopravnej nehody je povinný ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi, poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu, urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou nehodou, zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody, zdržať sa konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel, urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky na mieste dopravnej nehody, umožniť obnovenie cestnej premávky, najmä premávky vozidiel pravidelnej verejnej dopravy osôb, preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody, bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody, o hmotnej škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou, a oznámiť jej svoje osobné údaje; ak to nie je možné, upovedomenie a oznámenie zabezpečí prostredníctvom Policajného zboru.

    Ak je to nevyhnutné na uvoľnenie alebo na ošetrenie zranenej osoby alebo na obnovenie cestnej premávky, účastník dopravnej nehody môže premiestniť vozidlá, pritom je však povinný vyznačiť postavenie vozidiel po dopravnej nehode, situáciu a stopy. Účastník dopravnej nehody je rovnako povinný poskytnúť orgánu Policajného zboru potrebnú súčinnosť pri objasňovaní dopravnej nehody vrátane predloženia dokladov, ktoré s tým súvisia.

    Pri dopravnej nehode je vždy potrebné volať políciu v nasledujúcich prípadoch. Ak sa nejaká osoba v dôsledku nehody zranila alebo zomrela, alebo ak sú vodiči účastníkov nehody pod vplyvom alkoholu alebo drog. Políciu je potrebné kontaktovať aj ak došlo k poškodeniu cestnej značky, dopravného zariadenia alebo iných verejných vecí, uniknú nebezpečné látky alebo ak sa účastníci nehody nedokážu dohodnúť na vinníkovi alebo iných dôležitých okolnostiach, ktoré sa týkajú nehody. Polícia zabezpečí potrebné opatrenia a zabezpečí bezpečnosť miesta nehody. Okrem toho poskytne aj potrebné dokumenty, ktoré budú neskôr nevyhnutné pri komunikácii s poisťovňami a súdnym konaním. Vždy platí, že v prípade pochybností je lepšie zavolať políciu a zabezpečiť si jej prítomnosť na mieste nehody. Takto sa minimalizuje riziko následkov a zabezpečí sa rýchle riešenie situácie.

    V prípade škodovej udalosti, pri ktorej si jej účastníci splnili všetky povinností účastníka škodovej udalosti, žiaden z vodičov zúčastnených vozidiel nie je zrejme pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky a účastníci škodovej udalosti sa dohodli na jej zavinení, nie je potrebné vec ohlasovať policajtovi, nakoľko Policajný zbor nie je zákonom zmocnený na objasňovanie takejto udalosti. Účastníci škodovej udalosti si vzájomne preukážu svoju totožnosť a v prípade náhrady škody cestou poisťovne sa upovedomia o poisťovni, s ktorou majú uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, vyplnia a podpíšu tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody. Zároveň sa odporúča dohodnúť ďalšie okolnosti náhrady škody. Ak niektorý z účastníkov dopravnej nehody má za to, že boli naplnené znaky dopravnej nehody, je túto skutočnosť nevyhnutné ohlásiť policajtovi. V prípade príchodu policajta na miesto dopravnej nehody je policajt povinný vykonať jej objasnenie len ak je táto udalosť dopravnou nehodou.

    Ak ide o škodovú udalosť a vodič opustí miesto škodovej udalosti, poruší tak ustanovenia zákona o cestnej premávke. Konkrétne povinnosti účastníka dopravnej nehody a škodovej udalosti vyplývajúce z § 66 ods. 6 uvedeného zákona. V prípade zistenia osoby, ktorá škodu spôsobila, bude sankcionovaná finančnou pokutou vo výške 300,-€ až 1.300,-€. Súčasne bude osobe uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlo po dobu jeden až päť rokov.

    Porušenie povinností ustanovených týmto zákonom sa považuje za porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Zároveň sa osoba môže dopustiť závažného porušenia pravidiel cestnej premávky, ak nedodrží povinností ukladané týmto zákonom, a v dôsledku toho vznikne dopravná nehoda, pri ktorej sa inému ublíži na zdraví alebo sa inému spôsobí škoda na majetku, alebo nesplnenie si povinností účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti.