Dopravné nehody sú nešťastné udalosti, ktoré sú na slovenských cestách už pravidelným fenoménom. Pravidelné štatistiky polície ukazujú, že napriek mnohým represívnym opatreniam sa nedarí radikálne znižovať každoročné vysoké počty nehôd. Zákonodarca sa snaží upravovať správanie vodičov na cestách a prípady rôznych kolízií počas vedenia motorového vozidla aj vo forme zákonov a podzákonných noriem, a to s cieľom čo najviac predchádzať daným situáciám. Medzi takéto normy radíme najmä zákon o cestnej premávke, zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, Občiansky zákonník v prípade spôsobenej škody, alebo v prípade väčšej ujmy aj Trestný zákon. Hoci každý vodič má zákonnú povinnosť ovládať pravidlá cestnej premávky a spôsob poskytnutia pomoci v prípade dopravnej nehody, je pomerne pravidlom, že v prípade takejto udalosti vodiči nevedia ako postupovať. Rovnako bežnému vodičovi nemusí byť zrejmé, kedy je potrebné kontaktovať políciu v prípade nehody, a kedy postačuje vybaviť udalosť iba medzi účastníkmi kolízie.
V praxi zákon rozlišuje medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou. Dopravná nehoda je udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej sa usmrtí alebo zraní osoba, alebo sa znefunkční cesta prípadne všeobecne prospešné zariadenie, alebo uniknú nebezpečné veci. Za dopravnú nehodu sa považuje aj situácia, ak je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia alebo sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.
Škodová udalosť
Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa na účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu. Takéto udalosti sú škodovou udalosťou, ktorú orgány Policajného zboru neobjasňujú. Pritom práve takéto prípady sa stávajú v našich uliciach na dennej báze. Najčastejšie k poškodeniu motorových vozidiel dochádza na parkoviskách alebo pri parkovaní v úzkych uliciach. Polícia vyzýva vodičov, aby v prípade, že poškodia cudzie motorové vozidlo a spôsobia škodovú udalosť pri cúvaní alebo parkovaní, o tejto skutočnosti informovali majiteľa poškodeného vozidla. Ak nie je možné, aby vodič sám zabezpečil prítomnosť druhého účastníka, je potrebné upovedomiť o tejto udalosti políciu a neodchádzať z miesta. Ospravedlnením nie je ani to, ak vodič nechá za stieračom papierik s telefónnym číslom. Poškodený vodič si ho nemusí všimnúť, alebo ho môže odfúknuť vietor. V prípade, že vodič opustí miesto škodovej udalosti, poruší tak ustanovenia zákona o cestnej premávke. Konkrétne povinnosti účastníka dopravnej nehody a škodovej udalosti vyplývajúce z § 66 ods. 6 uvedeného zákona. V prípade zistenia osoby, ktorá škodu spôsobila, bude sankcionovaná finančnou pokutou vo výške 300,-€ až 1 300,-€. Súčasne bude osobe uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlo po dobu jeden až päť rokov.
Nová právna úprava ukladá účastníkom škodovej udalosti povinnosť vyplniť a podpísať tlačivo zavedené pre účely náhrady škody. Poisťovne majú povinnosť vydať svojim klientom tlačivo, a to tak po uzavretí poistnej zmluvy, ako aj kedykoľvek na požiadanie poistníka. Cieľom novej právnej úpravy je zabezpečiť jednoduchší prístup osôb poškodených pri dopravných nehodách k náhrade škody. Doteraz v prípade, že výsledkom dopravnej nehody bola iba drobná materiálna škoda, účastníci nehody si často vymenili iba základné informácie o sebe, prípadne o vozidle alebo poisťovateľovi bez toho, aby urobili akékoľvek písomné vyhlásenie o priebehu nehody. V prípade, že osoba zodpovedná za škodu odmietla udalosť svojmu zodpovednostnému poisťovateľovi oznámiť, prípadne spochybnila tvrdenie poškodenej strany o priebehu nehody, nebol poškodený schopný svoj nárok na náhradu škodu preukázať. Vyplnenú správu o nehode podpíšu obaja vodiči, odovzdajú si kópie a originál si ponechajú. Po vyplnení tlačiva ak je to možné, vyhotovte fotografiu miesta nehody a rozsahu poškodenia.
Vodiči sa musia navzájom dohodnúť na zavinení. Takáto dohoda nesmie zostať len vo verbálnej forme, ale musí byť písomná. Dohoda musí obsahovať podpisy oboch účastníkov dopravnej nehody. Rovnako potrebné je vždy si zapísať mená a adresy účastníkov dopravnej nehody, ako aj očitých svedkov pre prípad svedeckej výpovede.
Dopravná nehoda
V prípade dopravnej nehody je vodič povinný zastaviť vozidlo a zapnúť výstražné svetlá. Je povinný obliecť si reflexnú vestu a použiť reflexný oranžový trojuholník na vyznačenie nehody. Umiestňuje sa 50 metrov za vozidlom pri krajnici tak, aby ho bolo zreteľne vidieť, a na diaľnici a rýchlostnej ceste vo vzdialenosti 100 metrov za vozidlom. Prichádzajúce autá tak budú mať viac času zabrzdiť alebo preradiť sa to druhého pruhu. Musí sa zdržať požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či pred jazdou alebo počas jazdy požil alkohol alebo inú návykovú látku. Účastník dopravnej nehody pritom nie je len vodič, ale osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na dopravnej nehode.
Účastník dopravnej nehody je povinný ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi, poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu, urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou nehodou a zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody. Privolať pomoc možno volaním na číslo 112. Je to tiesňová linka pre všetky prípady núdze, fungujúca ako dispečing pre všetky záchranné zložky. Pre rýchlejšie privolanie pomoci je preto vhodnejšie číslo 155, prostredníctvom ktorého sa osoba dovolá na najbližšiu záchranku.
Vodič sa musí zdržať konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel, a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky na mieste dopravnej nehody. Rovnako je povinný preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody a bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody, o hmotnej škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou, a oznámiť jej svoje osobné údaje, a ak to nie je možné, upovedomenie a oznámenie zabezpečí prostredníctvom Policajného zboru.
Pri dopravnej nehode je potrebné volať políciu v nasledujúcich prípadoch. Ak sa nejaká osoba v dôsledku nehody zranila alebo zomrela, alebo ak sú vodiči účastníkov nehody pod vplyvom alkoholu alebo drog. Políciu je potrebné kontaktovať aj ak došlo k poškodeniu cestnej značky, dopravného zariadenia alebo iných verejných vecí alebo ak sa účastníci nehody nedokážu dohodnúť na vinníkovi alebo iných dôležitých okolnostiach, ktoré sa týkajú nehody. Polícia zabezpečí potrebné opatrenia a zabezpečí bezpečnosť miesta nehody. Okrem toho poskytne aj potrebné dokumenty, ktoré budú neskôr nevyhnutné pri komunikácii s poisťovňami a súdnym konaním. Vždy platí, že v prípade pochybností je lepšie zavolať políciu a zabezpečiť si jej prítomnosť na mieste nehody. Takto sa minimalizuje riziko následkov a zabezpečí sa rýchle riešenie situácie.
Je potrebné si uvedomiť, že porušením týchto povinností si osoba môže privodiť nielen pokutu alebo správne konanie, ale aj trestné stíhanie. Trestný zákon pozná mnohé trestné činy súvisiace s dopravnými nehodami ako neposkytnutie pomoci, ublíženie na zdraví, všeobecné ohrozenie, pomerne časté ohrozenie pod vplyvom návykovej látky alebo až usmrtenie. Pri týchto trestných činoch páchateľom hrozia sadzby trestu odňatia slobody od niekoľkých mesiacov až po dlhé desaťročia. Treba mať preto stále na pamäti dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a byť ohľaduplný k svojmu okoliu pri vedení motorového vozidla.