Dobropis: Čo to je a kedy sa vyhotovuje?

Náležitosti dobropisu

Podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH sa považuje za faktúru aj každý doklad či oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a a jednoznačne sa na ňu vzťahuje. Výnimkou je však opravný doklad podľa § 25a zákona o DPH, ktorý sa vzťahuje na opravu základu dane pri úplnom alebo čiastočnom nezaplatení protihodnoty za dodanie tovaru alebo služby.

Náležitosti dobropisu

Náležitosti dobropisu

V zmysle vyššie uvedeného sa teda dobropis bude považovať za faktúru, avšak jeho náležitosti môžu vykazovať určité odlišnosti. Náležitosti faktúry upravuje ustanovenie § 74 ods. 1 zákona o DPH. Medzi jej náležitosti patria napríklad nasledovné:

  • Meno a priezvisko zdaniteľnej osoby alebo názov zdaniteľnej osoby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jej identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar alebo službu dodala
  • Meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba
  • Dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá
  • Základ dane pre každú sadzbu dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene
  • Dátum vyhotovenia faktúry
  • Množstvo a druh dodaného tovaru alebo služby
  • Uplatnená sadzba dane alebo oslobodenie od dane
  • Výška dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť

Čo sa však týka náležitostí dobropisu, je potrebné ho v prvom rade ako dobropis označiť a identifikovať číslo faktúry, ku ktorej sa vzťahuje. Pri sumách, ktoré sa na dobropise uvádzajú, musí byť znamienko mínus. V zmysle § 73 ods. 1 písm. e) zákona o DPH musí byť dobropis vystavený do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom nastala skutočnosť rozhodná pre vykonanie opravy základu dane.

Vystavenie dobropisu

Dobropis sa vystavuje iba v prípadoch uvedených v § 25 ods. 1 zákona o DPH. Ak nastane vo faktúre chyba napríklad v uvedených údajoch o dodávateľovi či odberateľovi, nemôžeme postupovať pri jej oprave vystavením dobropisu. Postup pri oprave základu dane je upravený v ustanovení § 25 zákona a vzťahuje sa na prípady, ak po dodaní tovaru alebo služby nastane skutočnosť, ktorá zakladá zrušenie alebo vrátenie plnenia, príp. zníženie alebo zvýšenie ceny plnenia.

SpäťStrana 2 / 2
Ďalej
Zdroj: Slov-lex
Tagy:
Lucia Rybanová
Lucia je študentkou posledného ročníka právnickej fakulty. Vo svojich článkoch sa primárne zaoberá otázkami z rôznych právnych odvetví, legislatívnymi zmenami, či rozhodnutiami slovenských, ale aj zahraničných súdov.