Dobropis je účtovným dokladom, ktorý súvisí s daňou z pridanej hodnoty, a vystavuje sa ako oprava základu dane v pôvodnej faktúre. Používa sa najmä na zníženie hodnoty pôvodnej faktúry, a to či už z dôvodu chybnej fakturácie, vrátenia tovaru, poskytnutia dodatočnej zľavy alebo iných opráv. Jeho úpravu nachádzame v § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (zákon o DPH). Samotný pojem dobropis však v tomto zákone spomenutý nenájdeme.
Základom dane možno v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH rozumieť spravidla:
všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Do základu dane možno ďalej zahrnúť podľa § 22 ods. 2 zákona o DPH aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu; a súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka. Ďalšie odseky uvedeného ustanovenia upravujú konkrétnosti ohľadom určovania základu dane aj pri špecifických situáciách.
Základ dane sa určuje iným spôsobom napríklad pri bezodplatnom dodaní tovaru alebo služby. Pri bezodplatnom dodaní tovaru bude základom dane kúpna cena príslušného tovaru v čase jeho dodania alebo ak takúto kúpnu cenu nie je možné zistiť, kúpna cena podobného tovaru v čase jeho dodania. Ak však kúpna cena neexistuje, budú základom dane náklady na vytvorenie tohto tovaru v čase jeho dodania.
Pri bezodplatnom dodaní služby budú základom dane náklady na službu. Ak však platiteľ odpočítal daň pomerne alebo vykonal opravu odpočítanej dane alebo úpravu odpočítanej dane, zohľadní tieto skutočnosti pri výpočte dane.
Kedy sa vystavuje dobropis?
V zmysle § 25 ods. 1 zákona o DPH sa základ dane opraví v nasledovných prípadoch:
- Ak dôjde k úplnému alebo čiastočnému zrušeniu dodávky tovaru alebo služby, prípadne ak dôjde k úplnému alebo čiastočnému vráteniu dodávky tovaru
- Ak sa zníži cena tovaru alebo služby až po vzniku daňovej povinnosti
- Ak sa zvýši cena tovaru alebo služby (v tomto prípade však ide o tzv. ťarchopis, keďže suma sa u dodávateľa zvyšuje)
Zákon výslovne uvádza tieto okolnosti, pri ktorých je možné zmeniť, resp. opraviť základ dane v pôvodnej faktúre. Mohlo by ísť napríklad o situáciu, kedy príde k dodaniu tovaru právnickej osobe, ktorý má ale určité odstrániteľné vady, a teda predávajúci poskytne kupujúcemu v súvislosti so vzniknutou situáciou zľavu z kúpnej ceny. V takomto prípade by mali strany pristúpiť k zníženiu základu dane, a to prostredníctvom dobropisu.
Zákon o DPH však v ustanovení § 25 ods. 6 upravuje, že nie je nutné základ dane a daň opravovať, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi, a obe strany sa písomne na takomto postupe dohodnú. Dôvodom môže byť napríklad, že sa dohodli na zľave z pôvodnej ceny tovaru alebo služby.
Pri oprave základu dane sa však použije tá sadzba dane, ktorá bola platná v čase, keď daňová povinnosť v rámci zdaniteľného obchodu vznikla. Teda ak bola faktúra vystavená s DPH vo výške 23%, aj dobropis musí byť vystavený s DPH vo výške 23%, aj keby medzičasom došlo k zmene výšky DPH.