Aby ste si mohli uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, musíte spĺňať všetky zákonom stanovené podmienky. V prvom rade je nutné, aby mal daňovník ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie minimálne 18 a najviac 35 rokov. Výška jeho priemerného mesačného príjmu dosiahnutého za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie, nepresiahol 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie - priemerný mesačný príjem sa vypočíta ako 1/12 zo súčtu zdaniteľných príjmov.
„Priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárske Slovenskej republiky v roku 2020 dosiahla 1 133 eur, teda 1,3 násobok tejto sumy predstavuje 1 472,90 eura, táto suma priemerného mesačného príjmu sa posudzuje pri zmluvách uzatvorených v roku 2021.“[1]
Ďalšou podmienkou, ktorú je nutné splniť, je minimálna a maximálna splatnosť hypotéky, pričom minimálna je 5 rokov a maximálna 30. Okrem uvedeného sa skúma aj účel, na ktorý bola hypotéka poskytnutá – napr. na nadobudnutie nehnuteľnosti na bývanie. Daňový bonus nemožno uplatniť na úver na účel refinancovania, konsolidácie či bezúčelový úver. Spravidla je nutné pri zmluve o úvere na bývanie poskytnúť aj zábezpeku, čo môžeme považovať za ďalšiu podmienky na uplatnenie daňového bonusu.
V prípade, že spĺňate všetky vyššie uvedené podmienky, môžete si uplatniť daňový bonus bezprostredne 5 za sebou nasledujúcich rokov od momentu kedy sa úver začal úročiť. Daňový bonus si môžete uplatniť nasledovne:
daňový bonus do výšky 50% zaplatených úrokov za rok, najviac však zo sumy úveru 50 000 eur, t. j. keď máte hypotéku vo výške 100 000, môžete daňový bonus uplatniť len na polovicu tejto sumy,
a súčasne maximálne do výšky 400 eur ročne.
Pokiaľ je na úvere dlžníkov viac, t. j. ste spoludlžníkom, podmienky musia spĺňať všetci spoludlžníci. Daňový bonus si však môže uplatniť len hlavný dlžník. Tiež je dôležité spomenúť, že pokiaľ si už na jednej hypotéke tento daňový bonus uplatňujete, nemôžete si ho už uplatniť na inú hypotéku.
Ak ste poberali ešte pôvodný príspevok pre mladých, teoreticky môžete mať nárok aj na daňový bonus. Tento nárok vám však prvý krát vznikne až v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, kedy vám vznikol nárok na štátny príspevok pre mladých posledný krát. Avšak, nie je možné si na tú istú hypotéku, na ktorú ste poberali štátny príspevok pre mladých, uplatniť aj daňový bonus, musí ísť o inú hypotéku.
Čo v prípade, ak som si refinancoval, resp. navýšil hypotéku?
V prípade refinancovania alebo navýšenia hypotéky, z ktorej dlžníkovi pôvodne vznikol nárok na daňový bonus, sa nárok na daňový bonus na novú, refinancovanú hypotéku nepresúva. Nárok na daňový bonus v tomto prípade dlžníkovi zanikne, pretože už nespĺňa podmienku účelu úveru.
Čo v prípade, že sa rozhodnem splatiť hypotéku predčasne?
Pokiaľ vyplatíte hypotéku do piatich rokov od načerpania, zaniká nárok na daňový bonus, nakoľko nie je splnená podmienka minimálnej splatnosti úveru. Daňový bonus ani jeho časť nemožno uplatniť ani za kalendárny rok, v ktorom dôjde k splateniu hypotéky.
Potvrdenie o zaplatených úrokoch
Ak sa rozhodnete si uplatniť daňový bonus za zaplatené úroky, je nevyhnutné, aby ste k daňovému priznaniu alebo k ročnému zúčtovaniu dane pripojili aj potvrdenie z banky o tom, že ste úroky skutočne zaplatili. Avšak, zákon o úveroch predpisuje takémuto potvrdeniu obsah aj štruktúru, takže zaplatenie úrokov nie je možné preukázať iba bežným výpisom z úveru. Väčšina bánk posiela potvrdenie o zaplatených úrokoch automaticky buď poštou alebo prostredníctvom internetbankingu približne do polovice januára. V niektorých prípadoch však musí klient o takéto potvrdenie požiadať, pričom na spracovanie žiadosti a vydanie potvrdenia klientovi má banka podľa zákona lehotu 30 dní odo dňa podania žiadosti.
Potvrdenie o zaplatených úrokoch musí obsahovať nasledovné údaje:
identifikačné údaje banky,
dátum podania žiadosti,
status klienta, t. j. či bol klient na zmluve dlžníkom alebo na neho prešli nesplatené záväzky dedením po prijatí dedičstva,
či je hypotékou financovaná nehnuteľnosť na území SR,
dátum začiatku úročenia hypotéky,
výšku zaplatených úrokov v kalendárnom roku,
či dlžník má, resp. nemá s bankou iný úver na bývanie.
Potvrdením od banky možno zároveň zistiť aj výšku nároku na daňový bonus, resp. či dlžník vôbec má na daňový bonus nárok.
Ako si môžem uplatniť daňový bonus?
Existujú 2 formy, ako daňový bonus uplatniť. Prvou je uplatnenie nároku u zamestnávateľa prostredníctvom ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. V tomto prípade treba mať na pamäti dátum 15. február, ktorý je posledným dňom na podanie žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania. K žiadosti je potrebné priložiť už spomínané potvrdenie vystavené bankou.
Druhý spôsob je pri podaní daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby. Rovnako ako v prvom prípade, aj tu je daňovník povinný k daňovému priznaniu priložiť potvrdenie z banky.