Čistá mzda v roku 2024

Čo je to čistá mzda?

Čistá mzda (netto) je suma peňazí, ktorú zamestnanec dostáva po zdanení a odpočítaní všetkých odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne zo svojej hrubej mzdy (brutto). Hrubá mzda je suma, ktorú si zamestnávateľ so zamestnancom dohodli v pracovnej zmluve alebo dohode o práci vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Superhrubá mzda je pojem dôležitý najmä pre zamestnávateľov – ide o sumu ceny práce, t. j. nákladov zamestnávateľa, ktoré ho zamestnanec ”stojí”. Superhrubá mzda sa vypočíta ako súčet hrubej mzdy a odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne hradených zamestnávateľom.

Brutto mzda je suma, ktorú zamestnávateľ dohodne so zamestnancom v pracovnej zmluve. Je to hrubá mzda, z ktorej ešte neboli odpočítané žiadne dane, odvody ani iné zrážky. Mnoho ľudí si na začiatku myslí, že brutto mzda je tá suma, ktorú dostanú na účet, ale to nie je pravda. Brutto mzda zahŕňa všetky zákonné odvody, ktoré je potrebné zaplatiť, ako sú zdravotné a sociálne poistenie, daň z príjmu, a v niektorých prípadoch aj ďalšie príspevky.

Odvody na zdravotné a sociálne poistenie

Odvody sú povinné platby, ktoré zamestnanec odvádza na sociálne poistenie a zdravotné poistenie. Percentuálne sadzby, ktoré má z príjmu odviesť zamestnanec a zamestnávateľ, určuje percentuálne zákon o sociálnom poistení.

Od 1. januára 2025 vstúpi do platnosti novela zákona o sociálnom poistení, ktorá bola schválená ako súčasť tzv. konsolidačného balíčka. Táto zmena upravuje výšku maximálneho mesačného vymeriavacieho základu pre platenie poistného na sociálne poistenie, a to z pôvodného 7-násobku na 11-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu spred dvoch rokov. V dôsledku toho sa maximálny mesačný vymeriavací základ, ktorý je aktuálne 9 128 eur, od 1. januára 2025 zvýši na 15 730 eur. Táto úprava ovplyvní samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), zamestnancov, zamestnávateľov aj dobrovoľne poistené osoby (DPO).

Maximálny mesačný vymeriavací základ sa stanovuje vždy k 1. januáru daného kalendárneho roka a platí do 31. decembra toho istého roka. V období od 1. januára do 31. decembra 2025 bude maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, financovanie podpory a rezervný fond solidarity určený vo výške 15 730 eur, čo zodpovedá 11-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2023.

Zamestnanec platiaci poistné na sociálne poistenie z maximálneho mesačného vymeriavacieho základu:

  • platného do 31. decembra 2024 (9 128 eur) má mesačné poistné na sociálne poistenie vo výške 858,03 eura,

  • platného od 1. januára 2025 (15 730 eur) bude mať mesačné poistné na sociálne poistenie vo výške 1 478,62 eura.

To znamená, že ak zamestnanec tento strop prekročí, zaplatí odvody z príjmu len do tejto výšky.

Sociálna poisťovňa pre lepší prehľad pripravila tabuľky platenia poistného https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/platenie-poistneho/tabulky-platenia-poistneho/tabulky-platenia-poistneho-od-1-5?ref=2375

Nezdaniteľná časť základu dane a daňový bonus

Zamestnanec si môže uplatniť daňovú úľavu o forme nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Nezdaniteľná časť základu dane sa odvíja od sumy životného minima a počíta sa ako 21 násobok životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.

Sumy životného minima sa upravujú vždy k 1. júlu kalendárneho roka, a aktuálne platia sumy ustanovené Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Keďže životné minimum k 1.1.2024 je 273,99 eura, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka pre rok 2025 činí 5 753, 79 eura, t.j. mesačne 479,48 €.

Okrem odvodov a preddavku na daň má na výšku čistej mzdy vplyv napr. aj daňový bonus, ktorý sumu čistej mzdy zvyšuje, ale aj zrážky znižujúce sumu čistej mzdy ako napr. doplnkové dôchodkové poistenie, stravné, príp. exekúcie.

Prečítajte si aj: Daňový bonus na dieťa

Výplatná páska

Všetky údaje o mzde nájdete na výplatnej páske, ktorú je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať. Okem vyššie spomenutých tam nájdete napr. aj údaje o osobnom ohodnotení, dovolenke a pod. Medzi posledné údaje patrí údaj o čistej mzde a následne položka ”K výplate” alebo napr. ”Vyúčtovanie”, ktoré určuje finálnu sumu po posledných zrážkach (ako napr. stravné), ktorá vám bude vyplatená.

Tagy:
Martina Vanc
Martina Vanc
email@pravnenoviny.sk
Martina je vyštudovaná právnička a šéfredaktorka Právnych Novín. Vo svojich témach sa venuje najmä právnemu pozadiu spoločensky exponovaných tém, ako aj vedie rozhovory so zaujímavými osobnosťami.