Andreja Bána viacerí označujú za „povojnového fotografa“. Vracia sa totiž na miesta, ktoré už opustili spravodajské médiá a zaznamenáva, ako sa ľudia vyrovnávajú so situáciou po vojne. Fotil na miestach poznačených konfliktmi či katastrofami - v Gruzínsku, Kosove, Afganistane, Pakistane, Haiti, na ostrove Lesbos, či na Ukrajine. Osobné skúsenosti s vojnami na Balkáne v roku 1999 ho priviedli k založeniu humanitárnej organizácie Človek v ohrození. Desať rokov bol v dvojúlohe novinára a predsedu Človeka v ohrození.
Po parlamentných voľbách v marci 2016 založil Andrej Bán občiansku iniciatívu Zabudnuté Slovensko a už viac ako rok organizuje debaty, hlavne v krajoch, kde mala silnú voličskú podporu ĽSNS. Pozýva do nich hostí, ktorí majú autentické skúsenosti s fašizmom a fašistami. Hovoria o slobode, demokracii, o totalitných režimoch na Slovensku. Hlavné posolstvo, ktoré sa snaží ako moderátor dať ľuďom, je nebáť sa. Ak mal niekedy v diskusii strach, tak hlavne o svojich hostí. „Po roku si už nekladiem otázku, či to malo zmysel, tú mám zodpovedanú. Malo. Otázka je, ako dlho to ešte vydržím“, povedal o Zabudnutom Slovensku Andrej Bán.
Cena ministra spravodlivosti za mimoriadny prínos v oblasti ľudských práv sa udeľovala v poradí už siedmy raz. Medzi doteraz ocenenými sú napríklad prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. alebo Dr. h. c. Anton Srholec, či naposledy RNDr. Branislav Mamojka Csc.
Zdroj: MS SR