
Dominika Cukerová

Jednoduchá spoločnosť na akcie – úvodné predstavenie
Jednoduchá spoločnosť na akcie (j.s.a.) je vslovenskej právnej úprave od roku 2001 prvou právnou formou obchodnej spoločnosti, ktorá bola vytvorená slovenským zákonodarcom bez toho, aby sa inšpiroval európskou legislatívou, ato vtom zmysle, že jednoduchá spoločnosť na akcie nepredstavuje produkt transpozície európskych smerníc týkajúcich sa korporačného práva.[1]

Zabezpečovací prevod práva a záložné právo
V tomto príspevku sa pokúsime načrtnúť normatívne výslovne neriešenú otázku týkajúcu sa vzájomného vzťahu zabezpečovacieho prevodu práva a záložného práva.

Zmluva o výkone funkcie štatutárneho orgánu s cudzím prvkom
Zrejme nie je ničím prekvapujúcim dnes už, keď medzi štatutárnymi orgánmi obchodnej spoločnosti registrovanej na území Slovenskej republiky nájdeme cudzieho štátneho občana. Pre tieto situácie sa vynára otázka, či táto skutočnosť má alebo môže mať nejaký dopad na právo rozhodné pre zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu.

Spoločné časti a spoločné zariadenia domu
V tomto príspevku sa pokúsime poukázať na možnosť zmluvnej modifikácie inštitútu spoločných častí a spoločných zariadení domu.

Postavenie klauzuly rebus sic stantibus v obchodnom práve
Zmena pomerov môže byť za istých okolností právne relevantnou skutočnosťou vedúcou k zániku záväzku.

Právomoc a rozhodné právo pri rozvode s cudzím prvkom – II. časť (kde žalovať a podľa akého práva)
V tomto príspevku sa pokúsime načrtnúť najčastejšie spôsoby určenia medzinárodnej právomoci súdu a rozhodného práva.

Zmluva o výstavbe, vstavbe a nadstavbe - pojmové vymedzenie
V tomto príspevku sa pokúsime predstaviť tri špeciálne typy zmlúv, na ktorých základe dochádza k originárnemu nadobudnutiu vlastníckeho práva k bytom a nebytovým priestorom.

Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva – nariadenie predaja veci a rozdelenie výťažku
Zo zásady, že nikto nemôže byť spravodlivo nútený, aby zotrval v podielovom spoluvlastníctve, vyplýva aj právo každého spoluvlastníka podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. AK o celý predmet podielového spoluvlastníctva nemá záujem žiaden zo spoluvlastníkov, je možné vyporiadať podielové spoluvlastníctvo predajom veci a rozdelením výťažku, ktorému venujeme pozornosť v tomto príspevku.