Nepriaznivé počasie, ako sú búrky a povodne, môže zdevastovať úrodu a poškodiť majetok. Preto je dôležité sa na takéto situácie pripraviť vopred, napríklad poistením svojich domov, bytov, garáží či záhrad, píše TASR.
Poisťovňa Union radí, aby ľudia pri uplatňovaní náhrady škody čo najskôr vyhotovili fotodokumentáciu a až potom začali s odstraňovaním následkov.
Poistenie majetku
„Ak klient podpíše zmluvu dnes, účinnosť nadobúda najskôr zajtra. Riziko povodne a záplavy však nie je možné poistiť v prípadoch, ak už je v danej oblasti vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity alebo 2. stupeň povodňovej aktivity so stúpajúcou hladinou vodného toku,“ uviedla Union. Dodala tiež, že nie je možné poistiť majetok, ktorý už v posledných desiatich rokoch utrpel škodu v dôsledku povodne či záplavy.
Pri vytopení domu, garáže, pivnice či záhrady poisťovňa odporúča najprv zdokumentovať škody a až potom odstrániť následky. Okrem toho je dôležité sledovať predpoveď počasia a pripraviť sa na prípadné búrky.
V prípade, že sa očakávajú silné búrky, mali by Slováci premiestniť veci z garáže a pivnice na vyššie miesta, odložiť alebo prekryť voľne stojace veci v záhrade a preparkovať auto.
Kedy nahlásiť škodu?
Union zdôrazňuje, že škodu treba nahlásiť okamžite a poslať aj fotografie rozsahu poškodenia, prípadne zo samotného odstraňovania následkov. Dĺžka riešenia poistnej udalosti závisí aj od toho, či ľudia škody odstraňujú sami alebo s pomocou firmy.
„Podľa rozsahu škody a kvality zaslanej fotodokumentácie sa likvidátor rozhodne, či je nutné vykonať obhliadku aj osobne alebo postačí iba zaslaná fotodokumentácia od klienta,“ vysvetlila poisťovňa. Dodala, že sa snaží posúdiť aj škody menšieho rozsahu čo najrýchlejšie.
Union odporúča poistiť aj úrodu, ktorú môžu zničiť krúpy. Poškodenia laku na aute spôsobené krupobitím sú tiež predmetom náhrady škody, ak majú Slováci uzatvorené havarijné poistenie alebo pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP).