Ako je to na Slovenku s porušovaním práva na súdnu a inú právnu ochranu?

Čo je fundamentálnym základom súdneho systému?

Zaiste možno súhlasiť s názorom, že súdny systém štátu má vytvárať všetky predpoklady smerujúce k nezávislému a nestrannému rozhodovaniu súdov a najmä sudcov, pretože jedine nezávislé a nestranné rozhodovanie súdov a sudcov dáva účastníkom konania záruku spravodlivého súdneho konania. Preto možno dôjsť k záveru, že práve základné právo na súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky (ďalej len „ústava”) a právo na spravodlivé súdne konanie podľa a čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „dohovor”) je fundamentálnym základom súdneho systému.

Štatistika

Z celkového počtu 43 nálezov týkajúcich sa porušenia už uvedených článkov ústavy a dohovoru, ktoré ústavný súd vydal v I. polroku 2017, najviac súviselo s rozhodovacou činnosťou týchto troch súdov:

  1. Najvyšší súd Slovenskej republiky – 20 nálezov,
  2. Krajský súd v Bratislave – 5 nálezov,
  3. Krajský súd v Košiciach – 5 nálezov.

Pokiaľ ide o samotnú agendu tak, zo 43 nálezov, ktorými bolo rozhodnuté v I. polroku 2017, sa:

  • 15 nálezov týkalo občianskoprávnych vecí,
  • 10 nálezov týkalo správnych vecí,
  • 6 nálezov týkalo obchodnoprávnych vecí,
  • 5 nálezov týkalo výkonu rozhodnutia a exekúcie,
  • 4 nálezy týkali konkurzu a reštrukturalizácie,
  • 3 nálezy týkali trestných vecí.

Finančné zadosťučinenie

Výška priznaného primeraného finančného zadosťučinenia, ktorú boli všeobecné súdy na základe nálezov ústavného súdu povinné uhradiť sťažovateľom v lehote dvoch mesiacov od ich právoplatnosti, dosiahla za I. polrok 2017 4 000 €.

(Zdroj: US SR)

Tagy:
Redakcia
Redakcia
email@pravnenoviny.sk
Zabezpečujeme redakčnú činnosť a prispievame do obsahu Právnych novín vďaka nášmu tímu najmä spravodajstvom a prehľadovými informáciami. Taktiež radi poskytneme odpovede na Vaše otázky a privítame aj akékoľvek podnety na zaujímavé správy či iné články.