Advokátmi aj bez skúšok? Návrh otvára dvere pre PhD. absolventov

Národnej rade Slovenskej republiky bol predložený návrh novely zákona o advokácii, podľa ktorého by mali byť do zoznamu advokátov zapísaní za určitých podmienok aj absolventi doktorandského štúdia. K novele sa vyjadrila aj Slovenská advokátska komora.

Lucia Rybanová 31. 10. 2024 4 min.
    Advokátmi aj bez koncipientúry? Návrh otvára dvere pre PhD. absolventov Advokátmi aj bez koncipientúry? Návrh otvára dvere pre PhD. absolventov

    Dňa 04. októbra 2024 bol Národnej rade Slovenskej republiky predložený poslanecký návrh novely zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (zákon o advokácii). Tento návrh má vytvoriť právny základ pre to, aby úspešní absolventi doktorandského štúdia v odbore právo (III. stupeň vysokoškolského štúdia) mohli po splnení ďalších podmienok požiadať o zápis do zoznamu advokátov. Návrh sa však nestretol s podporou zo strany Slovenskej advokátskej komory (SAK).

    Navrhovaná novela

    Aktuálne môže byť do zoznamu advokátov zapísaný taký žiadateľ, ktorý spĺňa nasledovné podmienky: 

    1. plná spôsobilosť na právne úkony;

    2. získanie vysokoškolského vzdelania druhého stupňa v študijnom odbore právo;

    3. získanie najmenej trojročnej praxe ako advokátsky koncipient;

    4. absolvovanie vzdelávania v rozsahu a za podmienok určených stavovským predpisom komory;

    5. zloženie advokátskej skúšky;

    6. bezúhonnosť a spoľahlivosť;

    7. nemá právoplatne uložené disciplinárne opatrenie vyčiarknutia zo zoznamu advokátov alebo disciplinárne opatrenie vyčiarknutia zo zoznamu koncipientov;

    8. nemá uložené disciplinárne opatrenia vyčiarknutia zo zoznamu komerčných právnikov, zbavenia notárskeho úradu, zbavenia výkonu exekútorského úradu, zbavenia výkonu funkcie prokurátora alebo odvolania z funkcie sudcu;

    9. nie je v čase zápisu v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu okrem pedagogickej, publikačnej, literárnej, vedeckej, umeleckej alebo športovej činnosti, činnosti člena poradného orgánu vlády Slovenskej republiky alebo činnosti, ktorá nie je v rozpore s povahou a etickými princípmi advokátskeho povolania;

    10. splnenie zákonom vymedzených povinností; a

    11. zloženie sľubu.

    Zákon o advokácii však ponúka možnosť pre profesorov a docentov vysokých škôl v odbore právo dať sa zapísať do zoznamu advokátov, ak preukážu splnenie podmienok podľa písmen a), b), f) až j). To znamená, že z vyššie uvedených podmienok nie je potrebné, aby získali koncipientskú prax, absolvovali stanovené vzdelávanie, a zložili advokátsku skúšku.

    Navrhovanou novelou sa má takáto možnosť otvoriť aj pre absolventov doktorandského štúdia v odbore právo za obdobných podmienok, ako pre docentov a profesorov v odbore právo, avšak s rozdielom, že takíto žiadatelia by mali povinnosť absolvovať aj koncipientskú prax, a stanovené vzdelávanie. Takže jediná povinnosť, ktorá by sa na nich nevzťahovala, by bolo zloženie advokátskej skúšky.

    Podľa dôvodovej správy úspešne absolvovalo doktorandské štúdium iba 2% zapísaných advokátskych koncipientov a cca 5% aktívnych advokátov. Tento návrh zákona má pozitívne motivovať advokátskych koncipientov k ďalšiemu vzdelávaniu na treťom stupni vysokoškolského štúdia, čím by podľa navrhovateľov prispievali k vyššej odbornosti advokátskeho stavu. Z časového hľadiska by podľa dôvodovej správy takéto vzdelávanie  spolu s absolvovaním koncipientskej praxe predstavovalo cca 6 – 8 rokov po úspešnom absolvovaní magisterského štúdia.

    Stanovisko SAK

    SAK vyjadrila k tomuto návrhu dňa 11. októbra 2024 nesúhlasné stanovisko. Poslanecký návrh považuje za vecne nesprávny, neopodstatnený pre absenciu odbornej a vecnej diskusie, a navrhuje ho neprijať. Hlavnou argumentačnou líniou tohto stanoviska je dôležitosť a podstata advokátskej skúšky pre budúceho advokáta.

    Podľa SAK advokátska skúška predstavuje určitú garanciu toho, že advokát má schopnosť aplikovať celý právny poriadok v jeho súvislostiach a zároveň zabezpečuje určitú úroveň poskytovaných právnych služieb. Advokátska skúška má totiž preveriť schopnosti, vedomosti a zručnosti budúceho advokáta na vysokom stupni, a to či už v rámci hmotnoprávnych alebo procesnoprávnych znalostí naprieč jednotlivými odvetviami práva. Ak by bol takýto vnútorný štandard oslabený, nebolo by to prospešné pre príjemcov právnych služieb. 

    Advokátska skúška podľa SAK výrazne presahuje rozsah obhájenia titulu PhD. v čiastkovej oblasti právnej vedy. Zatiaľ čo zámerom doktorandského štúdia je výskum a akademická práca, advokátska skúška je zameraná na praktické zručnosti a aplikáciu práva v konkrétnych situáciách. Vyššie uvedené skutočnosti predstavujú len zopár zo všetkých dôvodov, pre ktoré SAK zastáva názor, že advokátska skúška je nevyhnutnou podmienkou pre overenie znalostí a zručností nevyhnutných pre výkon advokácie.

    Aktuálne je návrh v rukách Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý má čas na jeho prerokovanie do 25. 11. 2024, takže o jeho osude sa bude v parlamente rozhodovať až koncom tohto roka.