Analýza práv duševného vlastníctva podnikov v EÚ

Hlavné zistenia:

  • podniky, ktoré vlastnia práva duševného vlastníctva, majú v priemere o 20 % vyššie príjmy na zamestnanca,
  • podniky, ktoré vlastnia práva duševného vlastníctva, vyplácajú v priemere o 19 % vyššie mzdy. V tomto prípade to najviac súvisí s vlastníctvom:
    • patentov (53 %), po ktorých nasledujú
    • dizajny (30 %) a
    • ochranné známky (17 %);
  • k odvetviam, ktoré využívajú práva duševného vlastníctva najintenzívnejšie, patria:
    • informácie a komunikácie (18 %),
    • priemyselná výroba (14 %) a
    • odborné vedecké a technické činnosti (13 %);
  • malé a stredné podniky (MSP), ktoré vlastnia práva duševného vlastníctva, majú o 68 % vyššie príjmy na zamestnanca ako MSP, ktoré nevlastnia žiadne práva duševného vlastníctva;
  • pri veľkých spoločnostiach sú príjmy na zamestnanca o 18 % vyššie v prípade vlastníkov duševného vlastníctva v porovnaní s tými, ktorí ich nevlastnia;
  • najvyššie zvýšenie príjmov na zamestnanca súvisí s vlastníkmi kombinácie ochranných známok a dizajnov a s vlastníkmi kombinácie patentov, ochranných známok a dizajnov, pričom ich výhoda vo výkonnosti predstavuje v prvom prípade 63 % a v druhom prípade 60 %.

Ako sa umiestnilo Slovensko?

„Z 2 317 malých a stredných podnikov len 0,2 % podnikov vlastní národný patent, čo nás zaraďuje na úplný koniec krajín EÚ. V porovnaní s krajinami V4 za nami zaostáva len Maďarsko (0,1 %), pričom Rakúsko (1,38 %), Česko (0,63 %) a Poľsko (0,73 %) sa od nás zásadnejšie vzdialili. Na vyššej priečke sa Slovensko umiestnilo v podiele firiem, ktoré vlastnia akékoľvek práva, a to najmä z dôvodu vlastníctva ochranných známok. Na Slovensku bolo doteraz zaregistrovaných 77 569 ochranných známok, pri ktorých s 5,07 % percentami konkurujeme Fínsku (5,1 %) či Holandsku (4,96 %),”

konštatuje predseda ÚPV SR Matúš Medvec.

Aké sú najčastejšie dôvody slabšieho využívania práv duševného vlastníctva?

Je to nedostatok poznatkov o právach duševného vlastníctva, postupy sa vnímajú ako zložité a potrebné sú vysoké náklady na presadzovanie týchto práv. Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že čím silnejšie je portfólio práv duševného vlastníctva, tým úspešnejší je podnik a podniky s vlastníctvom práv duševného vlastníctva nielen generujú vyššie príjmy, ale ich zamestnanci aj viac zarábajú. To sú dôležité fakty, ale aj signály pre našu ekonomiku a spoločnosť.

„Menej ako 9 % malých a stredných podnikov v EÚ vlastní právo duševného vlastníctva, a to nám ukazuje významný potenciál na zlepšenie. Práve podniky, ktoré intenzívne využívajú práva duševného vlastníctva, nám pomohli prekonať finančnú krízu v roku 2008 a rovnako tak môžu oživiť ekonomiku Európy po odznení pandémie Covid 19,”

uzatvára Matúš Medvec.

Mgr. Matúš Medvec, MBA
predseda ÚPV SR

Zdroj: Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky

Tagy:
Redakcia
Redakcia
email@pravnenoviny.sk
Zabezpečujeme redakčnú činnosť a prispievame do obsahu Právnych novín vďaka nášmu tímu najmä spravodajstvom a prehľadovými informáciami. Taktiež radi poskytneme odpovede na Vaše otázky a privítame aj akékoľvek podnety na zaujímavé správy či iné články.