Mnohé firmy a živnostníci si vedenie účtovníctva zabezpečujú prostredníctvom externých poskytovateľov, no zodpovednosť za účtovníctvo, daňové priznania a účtovné závierky zostáva vždy na samotnom podnikateľovi.
Zákon umožňuje delegovať vedenie účtovníctva na inú osobu. „Avšak zmluva s externým účtovníkom nie je ochranný štít. V prípade chýb, pokút alebo nepriznanej dane nesie následky vždy klient, teda samotný podnikateľ,” upozorňuje daňový poradca Slovenskej komory daňových poradcov Róbert Kalmár.
Podľa neho je dôležité rozlišovať medzi účtovníkom a daňovým poradcom.
„Ak vznikne situácia, ktorá si vyžaduje odborné posúdenie z pohľadu daňových zákonov, alebo akákoľvek neistota pri ich posúdení, je najvhodnejšie osloviť daňového poradcu. Daňový poradca má nielen odborné vzdelanie a skúsenosti, ale aj zákonom upravenú zodpovednosť a povinnosť mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, čo poskytuje klientovi dodatočnú ochranu,” vysvetľuje Kalmár.
Interný vs. externý účtovník: Kľúčové rozdiely v zodpovednosti
Externý účtovník alebo poradenská spoločnosť má často k dispozícii širší tím odborníkov a profesijné poistenie zodpovednosti, zatiaľ čo interný účtovník lepšie pozná interné procesy firmy, no jeho zodpovednosť je obmedzená Zákonníkom práce.
„Rozdiel v zodpovednosti interného a externého účtovníka spočíva najmä v právnom vzťahu k firme a možnostiach uplatnenia náhrady škody. Výhodou spolupráce s daňovým poradcom je, že disponuje profesijným poistením zodpovednosti za škodu, čo výrazne znižuje finančné riziko podnikateľa v prípade chyby,” konštatuje Kalmár.
Za porušenie zákonných povinností hrozia podnikateľom sankcie. Za nepodanie daňového priznania môžu dostať pokutu od 30 eur do 16-tisíc eur, za nezostavenie účtovnej závierky až do výšky 3 miliónov eur.
Sankcie môžu hroziť aj za porušenie účtovných postupov, aj keď nemali vplyv na výšku dane.
Skúsený daňový poradca dokáže pomôcť aj pri kontrole účtovníctva, hoci to bežne nepatrí do jeho kompetencie. V praxi sú totiž vedenie účtovníctva a daňové poradenstvo dve neoddeliteľne prepojené oblasti. Bez správneho zaúčtovania totiž nie je možné urobiť korektné daňové posúdenie. Daňový poradca sa preto často zaoberá aj kvalitou účtovných údajov a musí disponovať aj vedomosťami z tejto oblasti,” dodal Kalmár.
Podnikatelia by mali pravidelne kontrolovať prácu svojho účtovníka. Medzi odporúčané kroky patrí vyžiadanie si vysvetlenia základných čísel, overenie súladu účtovníctva s reálnym stavom, požiadanie o podklady k účtovnej závierke a daňovému priznaniu, kontrola významných účtovných a daňových úprav, stavu zásob, majetku a vlastného imania, nastavenie kontrolnej rutiny, záujem o neštandardné položky a aktívna komunikácia. V prípade nejasností alebo významných rozhodnutí je vhodné obrátiť sa na daňového poradcu.