Právo

Nezabudnite na pozastavené živnosti pred 01. júnom 2010
Viacerí podnikatelia, ktorí podnikajú na základe žinostenského oprávnenia, využili alebo stále využívajú možnosť pozastavenia živnosti. Dôvody pre takýto krok sú rôzne, či už je to dočasné zamestnanie sa, alebo vykonávanie činnosti vrámci iného subjektu alebo v inej podnikateľskej forme. Podnikatelia by však nemali zabudnúť na novelu žinostenského zákona z roku 2010, ktorá podstatným spôsobom zmenila trvanie a povinnosti v prípade pozastavenia živnosti.

ŠTATISTIKA Ústavného súdu SR vo veciach porušenia základných za mesiac február 2013
Pravidelnou činnosťou Ústavného súdu Slovenskej republiky je od roku 2010 aj štatistická činnosť, ktorú realizuje v záujme zvýšenia efektívnosti výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky v konaní o sťažnostiach fyzických osôb a právnických osôb (konkrétna kontrola ústavnosti) v kauzálnej súvislosti s princípom prezumpcie zavineného konania štátom (všeobecných súdov a orgánov činných v trestnom konaní) vrámci rovnomenného projektu.

K právnym dôvodom vzniku obchodných záväzkov
Obchodnoprávna úprava záväzkových vzťahov má podobné črty ako úprava obsiahnutá v Občianskom zákonníku. Ich vzájomný prienik je možné sledovať práve v spoločnom pôvode vzniku oboch druhov týchto záväzkov. Podstata totiž spočíva v postavení obchodných záväzkov, ktoré sú istou kontraktuálnou alternatívou občianskoprávnych záväzkov, samozrejme s prihliadnutím na osobitý prvok obchodného charakteru.

Čína vs. Japonsko a spor o súostrovie Senkaku
V otázke čínsko-japonských vzťahov priťahuje pozornosť čoraz viac neutíchajúci spor o súostrovie Senkaku, skupinu piatich malých neobývaných ostrovov a troch skál vo Východočínskom mori. Celý spor sa týka otázky, komu patrí súostrovie Senkaku a kto si môže nárokovať suverenitu nad týmto územím. Územie ostrovov je síce neobývané, no nachádzajú sa na jeho teritóriu bohaté náleziska ropy a zemného plynu, čo viedlo k vyvolaniu diplomatickej bitky medzi dvoma ázijskými veľmocami, Japonskom a Čínou.

Nové občianske procesné právo v 3 samostatných kódexoch už v roku 2015
Odbornú ako aj laickú verejnosť už dlhšiu dobu trápi otázka efektívnosti, rýchlosti a správnosti fungovania občianskeho súdneho konania. Vo všeobecnosti je možné povedať, že súčasná právne úprava je už dávno nedostačujúca a vyžaduje veľa systematických zmien. Z tohto dôvodu pristúpilo Ministerstvo spravodlivosti SR k vytvoreniu celkovej novej koncepcie občianskeho procesného práva, ktorá by malo reflektovať aktuálne požiadavky na fungovanie súdneho systému.

Porovnanie rozdielov medzi akciovou spoločnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným
Tento článok sa zameriava na porovnanie dvoch najčastejšie zakladaných kapitálových spoločností v SR, a síce akciovej spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzením. Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, ktorá z týchto dvoch foriem podnikania by bola pre nich najvýhodnejšia, je zaiste potrebné oboznámiť sa so základnými charakteristikami a rozdielmi medzi týmito obchodnými spoločnosťami.

Úloha stavebného dozoru (Engineer) v zmluve o dielo podľa FIDIC
Tento článok predstavuje pokračovanie problematiky zmluvy o dielo v medzinárodnom prostredí. Asi najznámejšie štandardizované vzory, ktoré zastrešujú zmluvy o dielo sú vydané Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils (FIDIC) a práve nim je venovaná pozornosť aj v tomto článku.

Životné minimum
V podmienkach trhovej ekonomiky, vysokej nezamestnanosti a stúpajúcich nákladov vznikajú rôzne rizikové situácie ohrozujúce predovšetkým sociálne slabšie subjekty a ich právo na ľudsky dôstojnú existenciu. Aby sa jednotlivec neocitol na hranici chudoby a následného vylúčenia zo spoločnosti, je potrebné neustále sledovať najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, vyhľadávať a eliminovať príčiny vyvolávajúce tento nepriaznivý stav a vytvárať podmienky pre dosiahnutie aspoň minimálneho životného štandardu. Nevyhnutným nástrojom ochrany jednotlivca pred hmotnou a sociálnou núdzou sa stáva určenie spoločensky uznanej hranice množstva existenčných prostriedkov a služieb nevyhnutných na uspokojovanie základných ľudských potrieb aspoň na minimálnej úrovni, teda určenie životného minima.
Najčítanejšie

Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
4.
Otcovská dovolenka: Kto má nárok a ako ju vybaviť?
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
4.
Cestovanie do zahraničia s deťmi - doklady a dôležité pravidlá
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
4.