#rada

Zmluvné typy pri doopatrovaní v starobe a prípadnom prevode nehnuteľnosti
Aký typ zmluvy zvoliť, ak si chcete zabezpečiť opatrovanie a starostlivosť v starobe a súčasne previesť nehnuteľnosť na opatrujúcu osobu? Je možné záväzok doopatrovania vymáhať?

Voľba Obchodného zákonníka v spotrebiteľských veciach
Má dnes ešte význam voliť Obchodný zákonník v spotrebiteľských veciach?

Vybavovanie vecí týkajúcich sa spoločných vecí manželov
Rokmi budovaná doktrína a ustálená rozhodovacia prax o tom, že nejde o spoločnú vec, ak si jeden z manželov berie pôžičku, úver, či preberá ručenie, uznáva dlhy alebo pristupuje k záväzkom tretích osôb, a teda súhlas druhého z manželov v takýchto prípadoch potrebný nie je, možno čelí novým výzvam. V tomto príspevku predkladáme unikátny pohľad Ústavného súdu SR prezentovaný v náleze, sp. zn. I. ÚS 26/2010.

Susedské spory: Správna formulácia petitu žaloby
Pri formulácii žaloby, ktorá sa týka susedského sporu, sa mnohokrát stáva, že petit žaloby nie je správne formulovaný a žalobca v dôsledku toho spor prehrá. Poukážeme na rozdiely medzi rôznymi formuláciami petitu žaloby v prípade susedských sporov.

Podvodníci pri kúpe cez internet, ako sa môžeme brániť?
V dnešnej rýchlo rozvíjajúcej sa digitálnej dobe už takmer každý z nás zažil elektronizáciu na vlastnej koži. Tento fenomén je tak masívny, že sa dotýka dokonca už aj mnohých právnych úkonov. Nie je totiž ničím ojedinelým dohadovať si prostredníctvom internetu brigády, odvozy, či nakupovať veci od iných užívateľov. „Chtiac nechtiac“ tu dochádza k vzniku právnych úkonov, nakoľko ak sú splnené obsahové náležitosti, prípadne požadovaná forma, je možné uzatvoriť určitý typ zmluvy aj čisto neformálne, napríklad vo facebookovej správe.

Ustanovenie spoločného obhajcu viacerým obvineným
Právo na obhajobu je jedným z najdôležitejších práv, garantovaných slovenským právnym poriadkom. V súvislosti s týmto právom podotýkame, že pre trestné právo nie je neobvyklé konanie s viacerými obvinenými. V tomto prípade môžu byť títo zastupovaní spoločným obhajcom. Aké podmienky musia byť splnené, aby bola spoločná obhajoba viacerých obvinených zákonne konformná?

Právo opustiť vec a vzdať sa vlastníckeho práva k veci
Vlastnícke právo je jedným z práv, ktoré garantuje zákon s najväčšou právnou silou, Ústava Slovenskej republiky. Obsahom vlastníckeho práva zvykne byť označovaná tzv. triáda vlastníckych oprávnení- právo vec držať, disponovať ňou a užívať ju a jej plody, ak sa jedná o vec plodonosnú. Vlastník je vo svojej dispozícii s vecou natoľko slobodný, že môže vec opustiť a svojho vlastníckeho práva sa vzdať. Aké podmienky musia byť v takomto prípade splnené?

Určenie a zapretie otcovstva
Pre oblasť rodinno-právnych vzťahov je typická značná ingerencia do osobnej sféry maloletých detí. Nakoľko sa jedná o jednu z najzraniteľnejších skupín spoločnosti, potreba ich zvýšenej ochrany sa prejavuje aj v právnom poriadku. Súčasná moderná doba prináša množstvo prípadov, kedy nie je úplne jasné, kto je otcom maloletého dieťaťa. Uvedomiť si však treba, že dieťa, ktorého otec by nebol známy, by tak bolo ochudobnené o kontakt s ním, ale aj o práva, ktorými vo vzťahu k svojmu otcovi disponuje, predovšetkým o právo na výživu.