Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

Martina Vanc 14. 03. 2024 3 min.

    „Predložený návrh zákona nepredstavuje formálne rozdelenie Rozhlasu a Televízie Slovenska, vytvára však podmienky na samostatný rozvoj Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady. Programová rada bude dôsledne plniť úlohu spolutvorcu a kontrolného orgánu programov vysielaných vo verejnom záujme,“

    uvádza predkladacia správa.

    Podľa rezortu kultúry ako predkladateľa návrhu vyplývajú navrhované zmeny z  negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe. Ďalším odôvodnením návrhu je, že

    „reaguje na podnety, laickej i odbornej verejnosti, apelujúce k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky.“

    Návrh zákona zavádza opätovne inštitút zmluvy so štátom, kde Slovenská republika zaviaže Slovenskú televíziu a rozhlas poskytnuté verejné financie použiť výhradne na programy vo verejnom záujme, alebo na zlepšenie technickej infraštruktúry verejnoprávnej inštitúcie. Do rozhodovacích a kontrolných procesov majú byť priamo zapojení odborníci nominovaní Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom financií Slovenskej republiky.

    Orgány a kontrola

    Navrhuje sa, aby orgánmi Slovenskej televízie a rozhlasu boli:

    • rada,

    • generálny riaditeľ,

    • programová rada.

    Rada má mať 7 členov, z toho troch vymenúva a odvoláva minister kultúry. Dvoch vymenúva minister kultúry bez návrhu a jedného člena vymenúva a odvoláva na návrh ministra financií. Ďalších štyroch volí a odvoláva Národná rada SR nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov. Funkčné obdobie sa stanovuje na 5 rokov. Okrem inej činnosti je úlohou rady voľba a odvolávanie generálneho riaditeľa.

    V § 20 sa uvádzajú dôvody skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa (aj s dôvodmi, kedy rada generálneho riaditeľa odvolá), a v poslednom odseku predmetného ustanovenia sa nachádza všeobjímajúce:

    „Rada môže odvolať generálneho riaditeľa aj bez uvedenia dôvodu.“

    Programová rada má 11 členov, z toho 9 volí NR SR, dvoch si volia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu. Programová rada posudzuje a kontroluje program Slovenskej televízie a rozhlasu z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania.

    Povinná hymna

    Podľa návrhu zákona Slovenská televízia a rozhlas zaradí každý deň do vysielania každej televíznej a rozhlasovej vysielacej služby v čase od 23:30 hodiny do 00:30 hodiny štátnu hymnu Slovenskej republiky tak, aby hranie štátnej hymny Slovenskej republiky bolo predelom medzi zložkami programovej služby a nebolo súčasťou mediálnej komerčnej komunikácie a ani nenasledovalo bezprostredne pred ňou alebo po nej.

    Spolitizovanie verejnoprávneho média

    Vláde a ministerstvu kultúry ide o to, aby sa verejnoprávne médiá dostali pod oveľa silnejšiu politickú moc, reagoval na nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

    „Je to spolitizovanie verejnoprávneho média, nie jeho zoštátnenie,“

    Zároveň uviedol, že doposiaľ od ministerky kultúry Martina Šimkovičovej nepočul žiadne konkrétny výhrady. Ide podľa neho iba o domnienky o tom, že RTVS neposkytuje priestor všetkým subjektom rovnako. Dodal, že má k dispozícii analýzy, ktoré sa týkajú obsadenia politických diskusií. Do pondelka chce manažment RTVS odovzdať pripomienky k návrhu, pričom prioritou je obhájiť nezávislosť a slobodu verejnoprávneho média.

    Návrh zákona možno pripomienkovať do 19.3.2024 v procese LP/2024/112. Sprievodná dokumentácia k procesu je k dispozícii na tomto odkaze.