Darovanie krvi a pracovné voľno

Ste pravidelným darcom krvi alebo plánujete darovať krv? V článku sme pre Vás zhrnuli dôležité informácie o pracovnom voľne, na ktoré máte nárok.

Martina Vanc 28. 07. 2022 3 min.

    Darovanie krvi je záslužnou činnosťou každého, kto sa rozhodne svoju krv darovať a pomôcť tak zachraňovať životy iných osôb. Na dni darovania krvi darcom prináleží zamestnancom aj pracovné voľno podľa zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce.

    Konkrétne § 138 ods. 2 Zákonníka práce stanovuje, že  zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov.

    Pracovné voľno zamestnancovi patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže dokonca lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber.

    V situáciách, kedy sa napr. na mieste nepodarí odber zrealizovať, poskytne sa zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

    Na koľko dní pracovného voľna mám nárok?

    Muži môžu darovať krv maximálne 4x ročne s minimálne trojmesačným odstupom medzi odbermi. Ženy môžu darovať krv maximálne 3x do roka s minimálnym odstupom štyroch mesiacov. Plazmu je však možné darovať až 2x mesačne a celý proces od cesty, odberu a odpočinku je považovaný za celodennú záležitosť.

    Treba spomenúť, že darcovstvo krvi a iného biologického materiálu je v § 137 ods. 5 Zákonníka práce definované ako iný úkon vo všeobecnom záujme.

    Podľa § 136 ods. 1 Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Zákonník práce v tomto prípade nestanovuje maximálny ani minimálny počet dní pracovného voľna, ktoré musí zamestnávateľ zamestnancovi poskytnúť.

    Darovanie krvi a iného biologického materiálu ako iný úkon vo všeobecnom záujme si netreba zamieňať s vyšetrením alebo ošetrením zamestnanca v zdravotníckom zariadení, ktoré je dôležitou osobnou prekážkou v práci podľa § 141 ods. 2 Zákonníka práce. V takom prípade je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na sedem dní v kalendárnom roku. Ďalšie pracovné voľno nad rámec siedmych dní poskytuje zamestnávateľ bez náhrady mzdy.

    Pracovné voľno z titulu darovania krvi alebo iného biologického materiálu sa nezapočítava do siedmich dní pracovného voľna určeného na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení, tzv. „priepustky“.

    Ak plánujete darovať krv alebo iný biologický materiál, je korektné sa s Vašim zamestnávateľom dohodnúť a vopred mu oznámiť svoj zámer. Po odbere krvi si nezabudnite vypýtať potvrdenie pre zamestnávateľa, ktorému tak preukážete dôvod neprítomnosti v práci.