Odstránenie neprimeranej administratívnej záťaže a zavedenie princípu „jedenkrát a dosť“ pre fyzické osoby podnikateľov a právnické osoby je jedným z cieľov schválených zmien, nakoľko nie je účelné, aby orgány verejnej moci požadovali od uvedených osôb predloženie skutočností, ktoré sami dokážu získať z informačných systémov verejnej správy alebo sú im známe z vlastnej úradnej činnosti.
Ďalšími dôležitými sú viaceré zmeny, ktoré podnikateľom a právnickým osobám uľahčia podnikanie.
Znižuje sa miera regulácie pri preukazovaní odbornej spôsobilosti pri remeselných živnostiach podľa § 22 ods. 1 písm. a), b) a d) Živnostenského zákona, t. zn., že doposiaľ vyžadovaná prax v dĺžke trvania 1 rok sa skracuje na 6 mesiacov a dvojročná prax na 1 rok. V písm. c) uvedeného ustanovenia sa dvojročná dĺžka trvania praxe skracuje na 1 rok a trojročná na dvojročnú. Zároveň sa predlžuje lehota na preukázanie požadovanej praxe (od jej ukončenia).
Po novom sa umožní zodpovednému zástupcovi oznámiť živnostenskému úradu ukončenie výkonu tejto funkcie, ak sa preukáže písomným informovaním podnikateľa o ukončení funkcie. Účelom tohto ustanovenia je zavedenie možnosti zodpovednému zástupcovi oznámiť ukončeniu výkonu funkcie bez toho, aby bol odkázaný na súčinnosť podnikateľa.
Za účelom zistenia splnenia podmienky bezúhonnosti fyzických osôb sú podnikatelia a právnické osoby povinní uviesť živnostenským úradom potrebné údaje na vyžiadanie výpisu z registra trestov. Po novom však tieto údaje bude môcť živnostenský úrad vyžadovať iba v tom prípade, ak ich nebude možné získať z informačného systému verejnej správy (najmä miesto a okres narodenia, mená a priezviská rodičov a pod.)
Upravuje sa aj minimálna a maximálna dĺžka lehoty pozastavenia živnosti, pričom minimálna lehota sa skracuje z pôvodných 6 mesiacov na 1 mesiac, čím sa sleduje zabezpečenie flexibility a jeho reálne využívanie v praxi. Maximálna lehota pozastavenia sa z pôvodných 3 rokov mení na 4 roky, čo má napomôcť k získaniu väčšieho časového priestoru na vysporiadanie sa so situáciou, ktorej následkom bolo pozastavenie prevádzkovania živnosti.
Znižuje sa celkový počet remeselných živností, pričom oprávnenia Galvanizácia kovov a Smaltovanie sa stávajú voľnými živnosťami.
Pri viacerých viazaných živnostiach sa skracuje požadovaná odborná prax, medzi nimi sú napr. Vývoj a výroba zbraní alebo streliva, Uskutočňovanie krajinno-architektonických sadovníckych diel, Vyučovanie v odbore umenia. Pri živnostiach o prevádzkovaní cestovnej agentúry a cestovného ruchu sa miera regulácie znižuje v závislosti od dosiahnutého vzdelania.
Novelou zákona sa zároveň ruší povinnosť vyžiadať si vyjadrenie Slovenskej živnostenskej komory v konaní o odpustení prekážky prevádzkovania živnosti, a to z dôvodu urýchlenia konania.
Mení sa aj lehota na oznámenie zriadenia prevádzkarne, ktorá sa stanovuje na 15 dní odo dňa jej zriadenia. V súčasnosti musia podnikatelia zriadenia prevádzkarne nahlásiť najneskôr v deň jej zriadenia.
V prípade osôb z tzv. tretích krajín sa po novom bude vznik živnostenského oprávnenia podmieňovať udelením povolenia na pobyt, ktoré sa vydáva podľa zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Táto zmena reaguje na požiadavky praxe a schválenú zmenu Obchodného zákonníka, podľa ktorej sa od 1. októbra 2020 táto skupina zahraničných podnikateľov už nezapisuje do obchodného registra.
Článkom II sa novelizuje zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení takým spôsobom, aby bolo jednoznačne stanovené, že obce nie sú oprávnené ukladať podnikateľom povinnosť oznamovať obci čas predaja v obchode a čas prevádzkovania služieb. Prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení môžu obce ustanoviť dobu predaja v obchode a dobu prevádzky služieb, nie však vyžadovať ich oznamovanie od podnikateľov.
Zmeny nadobudnú účinnosť 1. augusta 2021.