Od 1. januára 2020 sa Slovensko zaradí k popredným krajinám EÚ v podpore filmovej produkcie. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili novelu zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorá zvyšuje intenzitu dotácie poskytovanej Audiovizuálnym fondom pre filmové projekty realizované na Slovensku, a to zo súčasných 20% na 33% oprávnených výdavkov rozpočtu filmového projektu. Slovensko sa tak výškou možného čerpania dotácie dostane na čelné priečky rebríčka krajín EÚ v podpore audiovizuálneho priemyslu spolu s Rumunskom (35%), Maďarskom, Poľskom, Estónskom či Holandskom (30%).
Podpora audiovizuálneho priemyslu prostredníctvom tzv. vratiek predstavuje využívanú formu podpory v mnohých, nielen európskych krajinách. Spätné dotácie motivujú producentov k realizácii filmových projektov a otvárajú pre nich priestor získania ďalších zdrojov na realizáciu projektu. Celkovo akcelerujú stimuláciu súkromných investícií do sektora audiovizuálneho priemyslu so zásadným vplyvom na rozvoj daného hospodárskeho prostredia.
„Potenciál audiovizuálneho priemyslu v uplynulých rokoch celosvetovo narastá. Aj z pohľadu laika je zrejmé, že sa produkuje čoraz viac rôznych filmov, seriálov, či dokumentov. Teší ma, že sme našli názorovú zhodu v tom, že by bola obrovská škoda, ak by sme nevyužili možnosť zvýšiť týmto spôsobom našu konkurencieschopnosť a zároveň dať nový impulz pre súkromné investície do filmového odvetvia. Som presvedčená, že každé euro, ktoré týmto spôsobom správne nasmerujeme, sa slovenskej ekonomike v budúcnosti niekoľkonásobne vráti. Zároveň tu vidím aj skvelú príležitosť zvýšiť renomé Slovenska v oblasti filmového priemyslu," skonštatovala ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
Audiovizuálny priemysel na Slovensku už dnes vytvára pracovné príležitosti pre takmer 5000 ľudí. Úprava legislatívy v tejto oblasti otvára možnosti na ďalšie zvyšovanie zamestnanosti. Počíta sa aj s celkovým pozitívnym dopadom na štátny rozpočet, a to v odhadovanej sume aspoň 0,91 mil. EUR ročne. Podpora audiovizuálneho priemyslu znamená podporu významného, dlhodobo udržateľného sektora, ktorý vytvára kultúrne produkty s vysokou pridanou hodnotou.
Novela tiež dáva Audiovizuálnemu fondu novú kompetenciu v podobe možnosti zrušiť osvedčenie o registrácii filmového projektu, ak sa po vydaní osvedčenia o registrácii projektu dodatočne preukáže, že filmový projekt nespĺňa všetky zákonom ustanovené kritériá. Zároveň dochádza k rozšíreniu okruhu osôb zapisujúcich sa do Zoznamu osôb pôsobiacich v audiovízií, o osoby zabezpečujúce verejné kultúrne podujatia, vzdelávacie alebo prezentačné aktivity v oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu, a to s ohľadom na zabezpečenie komplexnosti tohto zoznamu.
Zdroj: Ministerstvo kultúry SR