Zákon o úveroch na bývanie

Minulý týždeň došlo k schváleniu zákona o úveroch na bývanie. Čo od neho môžeme očakávať?

JUDr. Alexandra Podivinská 20. 11. 2015 2 min.

    Ciele návrhu zákona

    • implementácia smernice EP a R č. 2014/17/EÚ zo 4. februára 2014 o zmluvách o úvere pre spotrebiteľov týkajúcich sa nehnuteľností určených na bývanie,

    • zmena smerníc a nariadenia č. 1093/2010 o úveroch na bývanie,

    • vytvorenie základu pre efektívne fungovanie na úverovom trhu,

    • predchádzať zadĺženiu spoločnosti.

    Návrh zákona obsahuje jednotnú úpravu predčasného splatenia úveru na bývanie, zmenu meny poskytnutého úveru, mimosúdne vybavovanie sťažností, reklamácií alebo nápravy pri urovnávaní sporov. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je možnosť spotrebiteľa splniť svoje povinnosti pred uplynutím lehoty dohodnutej v zmluve o úvere na bývanie a zabezpečiť tak flexibilitu počas trvania zmluvy o úvere na bývanie, kedykoľvek počas trvania zmluvy o úvere na bývanie zmeniť menu úveru v cudzej mene na alternatívnu menu pričom veriteľ je povinný prijať opatrenia na predchádzanie vzniku kurzového rizika a zabezpečiť bezproblémové fungovanie alternatívnych postupov riešenia sporov (Dôvodová správa). Prijatie tohto zákona by malo zabezpečiť efektívne fungovanie trhu a zároveň by mala byť spotrebiteľovi poskytnutá vysoká ochrana v oblasti poskytovania úverov. Mal by sa zosúladiť slovenský úverový trh na úrovni vnútorného trhu Spoločenstva, prečo sa posilní dôvera a právna istota spotrebiteľa.

    Právna úprava obsiahnutá v zákone

    Z ustanovenia § 1 zákona je zrejmé, že upravuje práva a povinnosti, ktoré súvisia s poskytovaním úveru na bývanie, ktorý vzniká na základe zmluvy o úvere na bývanie, podmienky jeho poskytovania, spôsob výpočtu celkových spotrebiteľových nákladov a podmienky výkonu činnosti veriteľa ako aj ďalšie opatrenia, ktoré majú zabezpečiť ochranu spotrebiteľa v tejto oblasti.

    Úverom na bývanie sa podľa zákona rozumie poskytnutie peňažných prostriedkov zo strany veriteľa, ale len dočasné na účet spotrebiteľa prostredníctvom zmluvy o úvere na bývanie, formou odloženej platby, pôžičky, úveru či inej podobnej finančnej pomoci. Tieto formy môžu byť zabezpečené záložným právom k nehnuteľnosti, môžu byť účelovo určené k nadobudnutiu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, alebo môžu byť určené na vyplatenie úveru. Úverom na bývanie je aj hypotekárny úver alebo stavebné úvery alebo iné úvery podľa osobitných predpisov. Zákon obsahuje aj negatívne vymedzenie úverov na bývanie.

    Celé znenie zákona je dostupné TU.

    Novelizácia súvisiacich predpisov

    V súvislosti s prijatím tohto zákona sa novelizujú niektoré právne predpisy súvisiace s poskytovaním úverov. Ide o zákon o stavebnom sporení, zákon o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a zákona o dohľade nad finančným trhom. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 21. marca 2016.