Pokuta za parkovanie na chodníku

Pokuta za parkovanie na chodníku -  prečítajte si náš článok a vyhnite sa zbytočne vyhodeným peniazom za pokuty.

Martina Vanc 19. 09. 2024 3 min.
    Pokuta za parkovanie na chodníku Pokuta za parkovanie na chodníku

    Pokuta za parkovanie na chodníku

    Novelou cestného zákona, ktorá pôvodne nadobudla účinnosť už 1. marca 2022, sa zakázalo parkovanie áut na chodníkoch. Poslaneckým návrhom zákona č. 508/2021 Z. z. sa novelizoval zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon). Úspešne bol parlamentom schválený ešte 25. novembra 2021. Avšak schválený nebol v pôvodnom, predloženom znení, ale aj s dvomi poslaneckými pozmeňujúcimi návrhmi. Jeden z návrhov zaviedol novinku v parkovaní, ktorou je automatický zákaz parkovania áut na chodníkoch všade, kde nebude osadená značka povoľujúca parkovanie na chodníku. Návrh upravil znenie § 52 ods. 2 nasledovne:

    „Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.“

    To znamená, že právna úprava nedovoľuje parkovať autá na chodníkoch, ako to bolo kedysi možné, ale len za predpokladu, že parkovanie na chodníku povoľuje dopravná značka.

    Pre porovnanie uvádzame aj pôvodné znenie:

    „Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím...“

    Účinnosť novej úpravy sa však odložila na neskôr, nakoľko vo veľkej miere komplikovala život vodičom a čas mal umožniť mestám a obciam lepšie sa na túto zmenu pripraviť. Poslaneckým návrhom sa v § 143k upravilo nasledovné:

    Do 30. septembra 2023 možno mimo zóny zákazu státia alebo parkovacej zóny zastaviť alebo stáť s vozidlom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m aj vtedy, ak to nie je určené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením. Pri zastavení alebo státí podľa prvej vety možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel.“

    Ak obce a mestá predpokladali ďalší ústupok a odsunutie nových pravidiel, mýlili sa. Zmeny sú aktuálne a tam, kde nebolo doteraz zabezpečené osadenie dopravného značenia, sa od 1. októbra 2023 parkovať nesmie, nakoľko sa vystavujete riziku uloženia pokuty. A tu je dôležité zdôrazniť, že okrem policajtov udeľovať pokuty aj mestá a obce[1] - tu upozorňujeme hlavne majiteľov vozidiel, ktorý ich parkujú pred rodinnými domami na chodníkoch a myslia si, že parkujú "u seba".

    Sankcie sa v tomto prípade ukladajú v súlade s objektívnou zodpovednosťou, t. zn., že osobou zodpovednou za dodržiavanie pravidiel je v tomto prípade držiteľ vozidla (nie vodič). Výška pokuty v blokovom konaní na mieste môže byť do 50 eur a v správnom konaní do výšky 150 eur.