Poslanci NR SR 5. mája 2022 schválili novelu zákona č. 1/2014 z. z. o organizovaní verejných športových podujatí, ktorá nadobudne účinnosť už 1. júna 2022. Pozrime sa, ako sa sprísňujú pravidlá pri rizikových zápasoch.
Vstupenky iba na meno a zakázané veci
Vstupenky na meno sa doteraz predávali len fanúšikom hostí, po novom táto povinnosť bude platiť pre všetkých návštevníkov daného zápasu, resp. podujatia.
Vstupenky na rizikové športové podujatia bude možné zakúpiť len na meno, t. j. s uvedením mena a priezviska diváka. To sa bude pri vstupe na podujatie povinne kontrolovať, organizátor návštevníka na podujatie pustí až po overení totožnosti.
Zároveň sa zavádza povinnosť pre organizátorov viesť a uchovávať zoznam účastníkov najmenej 30 dní od skončenia podujatia – ten v prípade potreby musí organizátor poskytnúť bezodkladne polícii.
Rozširuje sa aj zoznam zakázaných vecí na podujatí, kam sa k pyrotechnike a zbraniam po novom zaradzuje aj kukla. Kukly sú často využívané výtržníkmi na zakrytie tváre, tento zákaz vnášať a používať kuklu na podujatí má mať preventívny účinok a zároveň umožniť, aby bola kukla divákovi odobraná.
Vyššie pokuty
Za divácke násilia bude možné po novom udeliť vyššie pokuty. Zo súčasných 100 eur sa v blokovom konaní môže uložiť pokuta vo výške 500 eur, v rozkaznom konaní to môže byť od 500 do 1000 eur.
Pri opakovanom diváckom násilí počas dvoch rokoch sa sprísňuje sankcia - zákaz vstupu na športové podujatia sa z pôvodných 6 mesiacov predlžuje na 1 rok.
Ostatné zmeny
Informačný systém o bezpečnosti na športových podujatiach, ktorý identifikuje výtržníkov zo zápasov, doteraz spadala pod Slovenský futbalový zväz a Slovenský zväz ľadového hokeja. Po novom sa tento systém presunie na Ministerstvo vnútra SR.
Na účely posilnenia zabezpečenia integrovaného prístupu pri organizácii rizikového podujatia sa okruh osôb, ktoré sa zúčastňujú na bezpečnostnej porade pred konaním rizikového podujatia, rozširuje o člena obecnej polície a koordinátorov fanúšikov – zástupcov fanúšikov domáceho i hosťujúceho tímu.
„Organizátor rizikového podujatia bude mať aj povinnosť poskytnúť priestory v športovom zariadení na nasadenie policajných síl. Zvýši sa i počet členov usporiadateľskej služby pri rizikových podujatiach, ktorých má byť 25 na 300 divákov. Percento členov, ktorých tvoria odborní zamestnanci strážnej služby alebo obecnej polície, sa zvýši na 60 percent,“
spresňuje Ministerstvo vnútra SR.