Vrátenie daru – rozhodujúce je správanie obdarovaného
Požadovať vrátenie daru je možné len v špecifických situáciách spočívajúcich v správaní obdarovaného. Zákon totiž hovorí, že pokiaľ sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy, má darca právo domáhať sa vrátenia daru. Dôležité je v tejto súvislosti zdôrazniť najmä výraz „hrubé porušenie”.
Dobré mravy vo všeobecnosti predstavujú súbor určitých nepísaných pravidiel, ktoré sú založené na všeobecných hodnotách ako úcta k iným, spravodlivosť, solidarita či rešpekt voči právam a záujmom ostatných. Tieto pravidlá, hoci nie sú nikde definované, sú základom ľudského spolužitia.
Pokiaľ dôjde k ich hrubému porušeniu je to neakceptovateľné nielen z hľadiska zákona, ale aj z hľadiska základných princípov slušného správania a spoločenského poriadku. Hrubé porušenie dobrých mravov môže spočívať napríklad v:
- úmyselnom ublížení na zdraví – fyzické či psychické násilie, šikana, vyhrážky,
- podvodnom konaní – zámerné klamanie s cieľom získať napr. majetkový prospech,
- hrubé urážky a ohováranie (šírenie nepravdivých informácií ohrozujúcich česť),
- konanie ohrozujúce verejný poriadok a podobne.
Hodnotenie hrubého porušenia je individuálne
Hrubé porušenie dobrých mravov sa vždy posudzuje individuálne a závisí od okolností konkrétneho prípadu. Rozhodujúce však býva, či išlo o úmyselné konanie, aké boli dôsledky takéhoto konania, ale tiež to, či konanie vo všeobecnosti odporuje spoločenským hodnotám a normám. Ak teda obdarovaný vystupuje voči darcovi tak, že svojím konaním hrubo porušuje dobré mravy, napríklad darcu uráža, ohovára, spôsobuje mu ujmu a podobne má darca právo žiadať dar späť.
Pán Ján daroval svojmu dvadsať ročnému vnukovi Petrovi nehnuteľnosť – chatu v obci XY. Dňa 01.06.2022 písomne uzavreli darovaciu zmluvu, v dôsledku ktorej previedli nehnuteľnosť na vnuka Petra A. O rok neskôr sa Peter začal voči darcovi, pánovi Jánovi O. správať nevďačne, slovne ho urážal a ohováral všade, kde prišiel. Jedného dňa na neho jeho vnuk dokonca fyzicky zaútočil, čím mu spôsobil zlomeninu nosa. Pán Ján bol z konania svojho vnuka zhrozený až tak, že začal uvažovať o tom, že od neho bude požadovať vrátenie daru – chaty, ktorú na neho previedol darovacou zmluvou.
V tomto prípade ide o konanie, ktoré je v rozpore so zákonom, nakoľko zo strany Petra došlo k hrubému porušeniu dobrých mravov zo strany obdarovaného, preto by pán Ján bol v konaní o vrátenie daru zrejme úspešný.
Zaujímajú vás dôvody vydedenia? Prečítajte si o tom v našom článku Vydedenie – ako napísať závet.