Už aj na Slovensku môže polícia deti vypočúvať v špeciálnych miestnostiach

Bezpečnosť, pokoj a komfort budú zabezpečovať špeciálne výsluchové miestnosti detským obetiam a ďalším obetiam trestných činov. Uviedla to v stredu 29. mája 2019 rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská počas prezentácie projektu.

Redakcia 06. 06. 2019 1 min.

    Projekt Špeciálnych výsluchových miestností vznikol v súvislosti so zákonom o obetiach trestných činov, ktorý platí od januára 2018. "Špeciálne výsluchové miestnosti majú prioritne zabezpečiť to, aby sa maloleté, ale i ďalšie obete trestných činov nestali zároveň aj obeťami následného trestného konania. Počas svedeckých výpovedí je preto dôležitá aj účasť psychológa," uviedla rektorka Kurilovská.

    Ak má dieťa napríklad poruchu reči, alebo z iných dôvodov nie je schopné vyjadrovať sa verbálne, môže skutok demonštrovať na bábkach, ktoré budú v miestnosti. Čiže formou hry, ktorá je deťom častokrát bližšia.

    spec vysluchove 5

    Projekt je financovaný z Fondu pre vnútornú bezpečnosť. Vyčlenili naň 670-tisíc eur. "V horizonte troch až štyroch rokov plánujeme prostredníctvom týchto prostriedkov vybudovať na celom území Slovenska zatiaľ 22 takýchto miestností. Z psychologických dôvodov mimo priestorov polície. Inšpirovali sme sa v Českej republike a v škandinávskych krajinách," uviedol koordinátor projektu Marek Píš z Úradu kriminálnej polície Prezídia PZ.

    spec vysluchove 1

    Počas uplynulého roka sa na Slovensku uskutočnilo viac ako 5000 výsluchov maloletých obetí, dôchodcov i žien v postavení obetí závažných trestných činov.

    Zdroj: MV SR