Advokát je osoba zapísaná do zoznamu advokátov, ktorý vedie Slovenská advokátska komora. Advokátom teda automaticky nie je každý absolvent právnickej fakulty. So statusom advokáta, ktorý má poskytovať klientom či už bezplatné alebo odplatné právne poradenstvo, je pritom všeobecne spojené to, že advokát by mal byť vždy slušne upravený a reprezentatívny.
Uznesenie predsedníctva Slovenskej advokátskej komory č. 36/11/2013 zo 04. novembra 2013 o úprave zovňajšku advokáta (Uznesenie), ktoré je advokát povinný dodržiavať, pritom obsahuje iba jeden pomerne vágny článok upravujúci to, ako je advokát povinný dbať na dôstojnú úpravu zovňajšku. V zmysle predmetného Uznesenia je advokát pri plnení pracovných úloh, a to najmä v kontakte so súdmi a pri vystupovaní na verejnosti, povinný dbať na dôstojnú úpravu svojho zovňajšku. Za dôstojnú úpravu zovňajšku sa u mužov považuje pánsky oblek, spoločenská košeľa, kravata alebo motýlik a spoločenská obuv. U žien sa zase vyžaduje sukňový alebo nohavicový kostým, blúzka, šaty a spoločenská obuv, ktorá je primeraná ročnému obdobiu.
Uznesenie teda hovorí len o tom, že advokát je povinný dbať o dôstojnú úpravu svojho zovňajšku len vtedy, keď plní svoje pracovné úlohy. V osobnom živote sa na úpravu zovňajšku advokáta v zmysle Uznesenia nekladú žiadne požiadavky.
Pri účasti na súdnom pojednávaní sa pritom uvedené Uznesenie určite vzťahuje aj na advokátskych koncipientov, ktorí sa pripravujú na výkon povolania advokáta, avšak zatiaľ úspešne nevykonali advokátske skúšky.
Nevhodný odev advokáta na pojednávaní je v zmysle Disciplinárneho senátu Slovenskej advokátskej komory možné považovať aj za disciplinárne previnenie advokáta. V tejto súvislosti je možné poukázať aj na rozhodnutie disciplinárneho senátu Slovenskej advokátskej komory, podľa ktorého:
„advokát, ktorý sa ako obhajca obžalovaného v trestnej veci dostaví na pojednávanie v nevhodnom odeve a to v tričku a rifliach, dopúšťa sa disciplinárneho previnenia podľa § 56 ods. 1 zákona o advokácii, pretože takýmto konaním porušuje povinnosti mu uložené v § 18 ods. 3 zákona o advokácii.“[1]
Zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (Zákon o advokácii) v § 18 ods. 3 hovorí, že advokát postupuje pri výkone advokácie tak, aby neznižoval dôstojnosť advokátskeho stavu. V záujme toho je povinný dodržiavať pravidlá profesijnej etiky a iné pravidlá, ktoré určuje predpis komory.
Aj keď z gramatického výkladu ust. § 18 ods. 3 Zákona o advokácii to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, vyplýva z predmetného zákonného ustanovenia aj
„...požiadavka, aby advokát bol vždy a pri každej príležitosti upravený a oblečený tak, ako to vyžaduje jeho spoločenský status. Úlohu primeraného oblečenia v rámci celkovej úpravy zovňajšku advokáta vo vzťahu k súdom a úradom podčiarkuje aj § 29 Advokátskeho poriadku SAK a tento štandard oblečenia a celkovej úpravy advokáta je nevyhnutné dodržiavať aj vtedy, ak podľa vyhlášky MS SR č. 120/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní úradného odevu sudcami, prokurátormi a advokátmi v konaní pred súdom, má advokát v konaní pred súdom použiť aj talár.“[2]
Osobitosťou trestných konaní pred súdmi je totiž to, že prítomný advokát alebo advokátsky koncipient, ktorý zastupuje advokáta, je povinný mať oblečený advokátsky talár. Advokát a advokátsky koncipient sú však povinní mať oblečený advokátsky talár iba na hlavnom pojednávaní a verejnom zasadnutí. Uvedená povinnosť vyplýva z § 4 ods. 1 vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 120/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní úradného odevu sudcami, prokurátormi a advokátmi v konaní pred súdom (Vyhláška).
Vyhláška taktiež upravuje podrobnosti o vzhľade advokátskeho talára, ktorý je zhotovený z čiernej odľahčenej vlnenej látky alebo zo zmesovej látky a na ozdobu je použitý modrý zamat. Talár má dve časti, a to dlhý voľný plášť a krátka pelerína. Predný diel plášťa je hladký, so zvislým vreckom naľavo, má skryté zapínanie na štyri gombíky. Rukávy talára sú raglánové a bez lemovania. Pelerína je spojená s plášťom a skladá sa z troch častí – zadný diel a dva predné diely. Golier talára je obtiahnutý modrým zamatom. Nerozlišuje sa pritom, či je advokátom osoba ženského alebo mužského pohlavia.
Modrý zamat je špecifický iba pre advokátov, resp. advokátskych koncipientov. Prokurátor má v rámci trestného konania talár s červeným zamatom a pre sudcov je zase určený fialový zamat.
Uvedené obmedzenia týkajúce sa úpravy zovňajšku advokáta pritom nepochybne súvisia s dôstojnosťou advokátskeho stavu. V zmysle Advokátskeho poriadku je advokát taktiež povinný dbať na dôstojnosť advokátskeho stavu, ako aj zachovávať vážnosť a dôstojnosť, ktorú si vyžaduje postavenie advokáta a to tak pri výkone povolania aj mimo neho. Advokát je totiž osobou, ktorá musí svoje povolanie vykonávať dôstojne a s noblesou.[3]
Advokát musí zachovávať slušné správanie a obsahom svojich písomných, ústnych a iných prejavov a svojím vystupovaním vrátane celkovej úpravy zovňajšku prispieva k dôstojnosti a vážnosti úkonov, na ktorých sa zúčastňuje, ako aj k vážnosti advokátskeho povolania.
V tejto súvislosti pritom Disciplinárny senát Slovenskej advokátskej komory vydal viacero rozhodnutí. Ako príklad možno uviesť rozhodnutie, podľa ktorého advokát, ktorý v emailovej komunikácii s protistranou použije prehnané expresívne výrazy a nevecné hodnotiace úsudky, ktoré sú spôsobilé v očiach protistrany znížiť dôstojnosť advokátskeho stavu, sa dopúšťa disciplinárneho previnenia.[4]
Nemenej dôležitý je ústny prejav advokáta, ktorý sa dopustil disciplinárneho previnenia tým, že v rozhovore s prokurátorom v rámci budovy súdu použil hrubý vulgárny výraz, ktorým označil jedného z účastníkov konania. Disciplinárny senát Slovenskej advokátskej komory v tejto súvislosti uviedol, že samotné použitie vulgárneho, hrubého, oplzlého výrazu advokátom v rozhovore znižuje vážnosť advokátskeho stavu.[5]
Povolanie advokáta teda neznamená len to, že ide o osobu s právnickým vzdelaním, ktorá svojim klientom poskytuje služby. Pri poskytovaní služieb totiž musí myslieť na svoju príslušnosť k Slovenskej advokátskej komore ako aj na to, že s výkonom povolania advokáta sú spojené viaceré povinnosti spočívajúce vo vhodnej úprave zovňajšku ako aj slušného správania sa a vyjadrovania.