Média tento pojem - podanie žaloby na súd v Haagu - ďalej bližšie nekonkretizujú, ba dokonca zamieňajú. Aj preto sme sa v dnešnom článku rozhodli venovať tejto problematike z pohľadu právnika a vysvetliť, akú žalobu na aký súd Ukrajina podala.
Na úvod je dôležité vysvetliť, že v oblasti medzinárodného práva rozlišujeme viacero druhov zločinov (crimes under international law). Pôvodne boli osobitne vyčlenené 3 najvšeobecnejšie skupiny, a to:
vojnové zločiny (war crimes),
zločiny proti mieru (crimes against peace),
zločiny proti ľudskosti (crimes against humanity).
Súčasný trend kodifikácie medzinárodného práva v podobe zmluvných noriem a kodifikácie obyčajových noriem vplyvom súdnych rozhodnutí prispieva k dynamickému rozvoju medzinárodného práva, a preto aj vyššie uvedené zločiny boli vplyvom tohto vývoja ďalej konkretizované.
Skupina zločinov proti mieru sa zužuje na zločin agresie (agression). Medzi zločiny proti ľudskosti sa spočiatku radila i genocída, ktorá bola neskôr vyčlenená ako osobitný zločin závažného významu. To, aké zločiny možno zaradiť do vyššie uvedených kategórii, vymedzuje druhá časť Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Medzinárodný trestný súd (ICC) je stála inštitúcia a má právomoc vykonávať jurisdikciu nad osobami za najzávažnejšie trestné činy, ktoré vyvolávajú medzinárodné znepokojenie, a je zároveň doplnkom k vnútroštátnym trestným jurisdikciám. Tento súd bol zriadený Rímskym štatútom v roku 1998 ako reakcia na udalosti 20. storočia. Okrem neho boli v minulosti vytvorené ad hoc súdne tribunály ako napr. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) alebo Medzinárodný trestný tribunál pre Rwandu (ICTR), ktorých rozhodnutia dodnes predstavujú veľké míľniky vo svete medzinárodného práva.
Od Medzinárodného trestného súdu je však potrebné dôsledne odlíšiť Medzinárodný súdny dvor (International Court of Justice, ICJ) ako hlavný súdny orgán Organizácie Spojených národov (OSN) zriadený Chartou Organizácie Spojených národov. Úlohou súdu je riešiť právne spory podané na súd štátmi v súlade s medzinárodným právom. Jeho sídlom je takisto holandské mesto Haag.
Z uvedeného vyplýva nejeden rozdiel, avšak ten najzásadnejší je, že zatiaľ čo Medzinárodný súdny dvor rozhoduje spory medzi štátmi, Medzinárodný trestný súd stíha jednotlivcov.
Pred pár dňami, konkrétne 28. februára 2022, vo večerných hodinách svet obletela správa z Medzinárodného trestného súdu v Haagu o tom, že začne vyšetrovanie situácie na Ukrajine.
"Dnes by som chcel oznámiť, že som sa rozhodol čo najrýchlejšie začať vyšetrovanie situácie na Ukrajine,"
oznámil hlavný prokurátor ICC Karim Khan, ktorý zároveň vyhlásil, že existuje dôvod domnievať sa, že od roku 2014 boli na Ukrajine spáchané údajné vojnové zločiny aj zločiny proti ľudskosti.
„Ruské zločiny proti Ukrajine nesú známky genocídy,“ a „Rusko musí niesť zodpovednosť za prekrúcanie pojmu genocída na ospravedlnenie agresie,“ vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 27. februára 2022, kedy sa Ukrajina rozhodla obrátiť so žalobou proti Rusku na Medzinárodný súdny dvor, hlavný súdny orgán Organizácie Spojených národov.
V čase písania tohto článku (1. marec 2022) vo večerných hodinách dorazila z Medzinárodného súdneho dvora v Haagu správa o určení termínu verejného pojednávania v prípade obvinenia z genocídy podľa Dohovoru o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy (Ukrajina vs. Ruská Federácia), a to konkrétne na pondelok 7. marca a utorok 8. marca 2022.
Dianie naďalej sledujeme a o nových skutočnostiach budeme našich čitateľov priebežne informovať.