Ukladanie sankcií pri výkone práva styku rodiča s maloletým

Zástupkyňa SR pred ESĽP podala vyhlásenie, ktoré sa týka ukladania sankcií pri výkone práva na styk rodiča s maloletým.

JUDr. Alexandra Podivinská 21. 10. 2017 3 min.

    Automatické ukladanie pokút

    Zástupkyňa SR pred ESĽP zaznamenala stúpajúci počet oznámení, o automatickom ukladaní pokút zo strany súdov preto, že sa nedarí realizovať stretnutie dieťaťa s rodičom aj napriek tomu, že existuje právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu, alebo vydané predbežné opatrenie o úprave styku. Zistila, že pokuty sú ukladané niektorým účastníkom konania bez náležitého skúmania dôvodov, ktoré predchádzali neuskutočneniu styku oprávneného rodiča s maloletým. Uviedla, že by bolo potrebné objektívne zohľadniť aj správanie oprávnenej, povinnej osoby a maloletého. Preto upozornila na judikatúru ESĽP týkajúcu sa tejto problematiky.

    Dohovor o ochrane ľudských práv

    Podľa článku 8, ods. 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv (ďalej len “Dohovor“) nemôže štátny orgán do výkonu práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života zasahovať s výnimkou prípadov, keď je to v súlade so zákonom a nevyhnutné v demokratickej spoločnosti v záujme národnej bezpečnosti, verejnej bezpečnosti, hospodárskeho blahobytu krajiny, predchádzania nepokojom alebo zločinnosti, ochrany zdravia alebo morálky alebo na ochranu práv a slobôd iných.

    Z tohto článku Dohodoru vyplýva pre vnútroštátne orgány pozitívny záväzok. Ak je preukázaná existencia rodinného puta, mali by v zásade konať tak, aby umožnili rozvoj tohto puta a mali by prijať všetky vhodné opatrenia, ktoré od nich možno vzhľadom na okolnosti toho ktorého prípadu rozumne očakávať za účelom umožnenia styku rodiča s dieťaťom.

    Za výsledok realizácie styku nebudú zodpovedať, ak vyvinuli náležitú starostlivosť k tomu, aby sa styk rodiča s dieťaťom  uskutočnil  a bránia mu také okolnosti, ktoré existujú na strane dotknutých osôb. Nie vždy vedia vnútroštátne orgány zabezpečiť okamžite styk rodiča s maloletým, podstatné v tejto súvislosti je, aby vnútroštátne orgány prijali všetky potrebné a nevyhnutné opatrenia, aby boli rodinné putá udržané.  Dotknuté osoby by sa ale mali podrobiť vhodným opatreniam, akými sú napríklad stretnutie u psychológa alebo asistovaný styk v špecializovanom zariadení. 

    Použitie donucovacích opatrení

    Vnútroštátne orgány sa majú snažiť o to, aby pomohli rodičom pri výkone styku, ich povinnosť aplikovať donucovacie opatrenia nesmie byť neobmedzená, keďže ide o citlivú oblasť. Ich medze majú spočívať v tom, aby brali ohľad hlavne na najlepší záujem dieťaťa a práva dotknutých osôb. Použitie donucovacích opatení bude dôvodné vtedy, ak nebude rodič, s ktorým dieťa žije konať zákonným spôsobom.

    Iným prípadom bude, kedy rodič síce nezabraňuje druhému rodičovi v styku s dieťaťom, ale dieťa styk s druhým rodičom zjavne odmieta. Osobitne významné je, ak je dôvodom odmietania styku dieťaťom spôsobené predchádzajúce chovanie druhého rodiča, keď sa v minulosti nechoval k dieťaťu vhodným spôsobom a citlivo. Tieto prípady vylučujú použitie donucovacích opatrení hlavne preto, že ich aplikácia môže byť nevhodne pôsobiaca a je spôsobilá zhoršiť vzťahy medzi dieťaťom a druhým rodičom. Uviedla do pozornosti nedávny nález Ústavného súdu ČR, v ktorom vyhovel sťažnosti sťažovateľky práve pre uloženie pokuty v rozpore s jej účelom.