Advokáti Marek Para a Peter Gašpar podali trestné oznámenie voči sudcom Najvyššieho súdu SR (NS SR) pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia rozhodnutia Ústavného súdu SR podľa § 350 Trestného zákona:
„Kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky tým, že nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho rozhodnutia, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“
Dôvodom je rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), z ktorého vyplýva, že NS SR porušil ústavné a ľudské práva podnikateľa Norberta Bödöra obvineného v kauze Dobytkár. Ten sa aktuálne nachádza vo väzbe. Ešte v marci 2021 NS SR zamietol Bödörovu sťažnosť voči uzneseniu Špecializovaného trestného súdu a väzbu mu predĺžil do 1. septembra 2021.
ÚS SR v decembri 2021 konštatoval, že NS SR rozhodnutím o predĺžení Bödörovej väzby porušil jeho základné práva. V časti výrokov týkajúcich sa Bödöra ako sťažovateľa uznesenie NS SR zrušil a v tejto časti mu vrátil vec na ďalšie konanie. Okrem toho nariadil, že NS SR je povinný nahradiť Bödörovi 576 eur ako trovy konania. Vo zvyšnej časti ústavnej sťažnosti podnikateľa ÚS SR nevyhovel.
Podľa advokátov ÚS SR svojím rozhodnutím neprepúšťa Bödöra z väzby, ale jednoznačne zrušil rozhodnutia súdov prvého aj druhého stupňa, čo znamená, že v období približne piatich mesiacov neexistoval právny titul väzby.
Tu je však podstatné uviesť, že ÚS SR napriek konštatovaniu porušenia práv podnikateľa ho z väzby neprepustil napriek tomu, že v minulosti už k takémuto kroku pristúpil.[1]
K trestnému oznámeniu na niekoľkých sudcov NS SR sa vyjadril aj jeho predseda Ján Šikuta:
„Vo všeobecnosti akékoľvek vyjadrenia prispievajúce k znižovaniu dôvery v súdy či k znevažovaniu sudcov nie sú v žiadnom prípade namieste. Vyjadrenia politikov však, mimo odbornú diskusiu, ako sudca a predseda súdu z princípu nekomentujem, avšak, predmetné podané trestné oznámenia na sudcov Najvyššieho súdu už považujem za neprimeraný tlak. S oboma sudcami senátu 4T som sa dnes stretol a zhodli sme sa, že vzhľadom na fakt, že ako sudcovia nepodliehame a podliehať nemôžeme akémukoľvek verejnému, a teda ani politickému tlaku, na tomto princípe zotrvávame.
Za podstatné však považujem jasne odkomunikovať, že z nálezu ÚS nevyplýva pokyn pre Najvyšší súd príkazom prepustiť sťažovateľa z väzby, ale vysporiadať sa s konzekvenciami vyplývajúcimi z tohto nálezu v rámci rozhodovania či už ŠTS alebo Najvyššieho súdu, ako sťažnostného súdu, rozhodujúceho o sťažovateľovej väzbe po podaní obžaloby.“
Vo štvrtok 13. januára 2022 NS SR pristúpil k prepusteniu Norberta Bödöra na slobodu:
"Rešpektujúc právny názor ÚS plynúci z jeho nálezu zo 16.12.2021 Najvyšší súd rozhodujúci o sťažnosti obžalovaného Ing. Norberta B. proti rozhodnutiu ŠTS o jeho väzbe zohľadnil zrušenie uznesenia ŠTS sp. zn. 3Tp 3/2020 z 15. 3.2021 na pokyn ÚS a z toho plynúce dôsledky v podobe zániku právneho titulu na pozbavenie osobnej slobody obžalovaného, ktoré v súlade s judikatúrou ÚS nie je možné napraviť ďalším rozhodnutím súdu, čo nevyhnutne muselo viesť k jeho prepusteniu z väzby na slobodu,"
informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.