Trestné oznámenie
Trestné oznámenie je formálny podnet, ktorý osoba podá príslušným orgánom činným v trestnom konaní (Polícii Slovenskej republiky, prokuratúre alebo súdu), ak má podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu. V Slovenskej republike sa trestné oznámenie riadi zákonmi trestného práva, konkrétne Trestným poriadkom (zákon č. 301/2005 Z. z.) a Trestným zákonom (zákon č. 300/2005 Z. z.).
Trestné oznámenie môže byť podané ústne do zápisnice na polícii, písomne alebo elektronicky.
Obsah trestného oznámenia
Trestné oznámenie by malo obsahovať nasledujúce informácie:
Popis skutku - oznamovateľ by mal čo najpresnejšie a najpodrobnejšie opísať, čo sa stalo, kedy, kde a kto je podľa neho zodpovedný za spáchanie trestného činu. Ak ste obeťou trestného činu, treba popísať aj škodu, ktorá vám bola spôsobená spolu s informáciou, či si uplatňujete nárok na náhradu škody.
Totožnosť podozrivých osôb, ak sú známe - Ak oznamovateľ vie, kto by mohol byť páchateľom, môže uviesť jeho meno, priezvisko a prípadne ďalšie relevantné informácie.
Dôkazy alebo informácie o dôkazoch - Ak má oznamovateľ k dispozícii akékoľvek dôkazy, mal by ich priložiť alebo uviesť, kde ich orgány činné v trestnom konaní môžu nájsť. Uvedené nie je povinnosťou oznamovateľa, má na to právo.
Trestné konanie
Po podaní trestného oznámenia policajt alebo prokurátor vystaví písomné potvrdenie, v ktorom bude uvedené, kedy bolo oznámenie prijaté, ktorý orgán ho prevzal, a stručný opis skutku, ktorého sa oznámenie týka. Ak podávate trestné oznámenie ústne do zápisnice, môžete požiadať o kópiu zápisnice.
Následne polícia začne preverovať vaše oznámenie, zisťovať, čo sa stalo, aký bol priebeh udalostí a za akých okolností k nim došlo. Polícia začne zhromažďovať dôkazy súvisiace so skutkom.
Policajt vás môže opätovne predvolať a klásť doplňujúce otázky. Pred výsluchom budete poučený o svojich právach a o povinnosti vypovedať pravdivo a nič nezatajiť.
V niektorých prípadoch, najmä ak ide o obzvlášť zraniteľné obete, je policajt povinný nahrávať výsluch na kameru. Toto opatrenie slúži na to, aby sa obete nemuseli opakovane vracať k udalostiam, ktoré sú nepríjemné.
Štádium po podaní trestného oznámenia sa nazýva postup pred začatím trestného stíhania. Spravidla do 30 dní od podania trestného oznámenia policajt rozhodne jedným z nasledujúcich spôsobov:
Odmietne trestné oznámenie a ukončí konanie, ak skutok nemožno považovať za trestný čin ani priestupok.
Odovzdá podanie príslušnému orgánu, ak sa domnieva, že nejde o trestný čin, ale o priestupok alebo iný správny delikt. Príslušný orgán potom prípad preverí a môže začať konanie o priestupku.
Odloží trestné oznámenie, ak napríklad páchateľ zomrel, nie je trestne zodpovedný pre nedostatočný vek (t.j. v čase skutku nemal 14 rokov), alebo ak nebol udelený súhlas obete na trestné stíhanie.
Začne trestné stíhanie, ak neexistuje dôvod na odmietnutie, odovzdanie alebo odloženie trestného oznámenia.
Dovoľujeme si neodporúčať priamo uvádzať, že podávate „trestné oznámenie“ a to z jednoduchého dôvodu. Ak označíte konkrétnu osobu za páchateľa trestného činu a neskôr sa to nepotvrdí (napr. pre nedostatok dôkazov), vystavujete sa riziku trestného stíhania za krivé obvinenie. Preto je vhodnejšie oznámenie formulovať ako „oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že došlo k spáchaniu trestného činu“ a smerovať ho proti neznámemu páchateľovi.