Novelou zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (zákon) sa do praxe zavádza nárok pre ženy počas tehotenstva a po pôrode na preplatenie návštevy pôrodnej asistentky v domácom prostredí. Účinnosť novela nadobudla tento rok 1. januára.
Konkrétne v § 3 sa vložil nový odsek 12, ktorý znie:
„Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádza aj zdravotná starostlivosť v rozsahu praxe pôrodnej asistencie podľa osobitného predpisu v domácom prostredí v súvislosti s psychofyzickou prípravou na pôrod v rozsahu dvoch návštev počas tehotenstva v čase od 20. týždňa tehotenstva, ako aj popôrodná zdravotná starostlivosť o ženu a novorodenca v domácom prostredí v počte dvoch návštev počas šiestich týždňov po pôrode, z čoho prvá návšteva sa má vykonať do 24 hodín po prepustení poistenkyne z ústavnej starostlivosti po pôrode do domáceho prostredia.
Zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí podľa prvej vety poskytuje pôrodná asistentka, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť na základe licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe a má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je poistenkyňa verejne zdravotne poistená podľa osobitného predpisu“.
Pôrodnú asistentku (hradenú zo zdravotného poistenia) si teda môžete zavolať k sebe domov dvakrát od 20. týždňa tehotenstva a následne dvakrát po pôrode v období šestonedelia s tým, že prvá návšteva by mala prebehnúť hneď po návrate z pôrodnice, do 24 hodín.
Návštevou v domácom prostredí má pôrodná asistentka zistiť podmienky v sociálnom prostredí ženy, či je pripravená na pôrod a bábätko, či má základnú výbavu a pod. Zároveň sa má postarať o psychofyzickú prípravu ženy na pôrod, zamerať sa na poradenstvo týkajúce sa tehotenstva, cvičenia, dojčenia atď.
„Po pôrode pôrodná asistentka navštívi mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne ešte raz počas obdobia šestonedelia. Pôrodná asistentka pomáha pri problémoch s dojčením, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia (prvá kontrola obvodným gynekológom resp. pôrodníkom je až 6 týždňov od pôrodu). V prípade, že vzniknú vážnejšie problémy, pôrodná asistentka odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa. Po fyziologickom šestonedelí ide mamička na kontrolu ku svojmu gynekológovi,“
uvádza dôvodová správa.
Pozor, zákon jasne vymedzuje, že môže ísť o pôrodné asistentky, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť na základe licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe. V prípade využitia služieb osoby nespĺňajúcej podmienky zákona nebudú jej služby uhradené zdravotnou poisťovňou.
Zmena je vítanou novinkou v tejto oblasti, ktorou sa slovenská legislatíva priblížila k európskym štandardom vyspelých krajín. Mamičky, určite túto možnosť využite a dovoľte, aby bolo o vás postarané.