Štúdium na Oxforde: Požiadavky, prijímačky, pohovory a štipendiá

Prijímacie testy

Väčšina odborov na Oxforde má vlastné vstupné testy. Tie sa konajú v novembri a sú zamerané na analytické a logické myslenie, nie len na faktografiu. Niektoré z najznámejších testov sú:

  • TSA (Thinking Skills Assessment) – pre odbory ako filozofia, politika, ekonómia
  • LNAT – pre právo
  • MAT (Mathematics Admission Test) – pre matematiku
  • HAT (History Aptitude Test) – pre históriu
Testy absolvujete online

Testy tvoria jednu zo súčastí prijímacieho procesu na Oxforde a používajú sa spolu s ďalšími informáciami na posúdenie akademického potenciálu a vhodnosti uchádzača pre mnohé študijné programy.

Všetky prijímacie testy na Oxford sa konajú online – vykonávajú sa na počítači a realizujú sa v spolupráci so spoločnosťou Pearson VUE prostredníctvom jej siete testovacích centier.

Personal statement

Motivačný list je kľúčovou súčasťou prihlášky. Mal by mať maximálne 4 000 znakov (asi 1 A4) a odpovedať na otázky:

  • Prečo ste si vybrali tento odbor?
  • Čo vás na ňom zaujíma?
  • Aké máte skúsenosti (čítanie literatúry, účasť na olympiádach, písanie článkov…)?
  • Aké máte akademické ciele?

Hodnotitelia hľadajú predovšetkým akademickú motiváciu – teda nie všeobecné „chcem pomáhať ľuďom”, ale konkrétnu fascináciu odborom a ochotu ísť do hĺbky.

Interview (pohovor)

Ak vás vyberú do užšieho výberu, v decembri vás pozvú na online (alebo v niektorých prípadoch osobný) pohovor. Pohovor má veľmi akademickú formu – nie je to formálne rozprávanie o sebe, ale skôr ukážka „myslenia nahlas”.

Zvyčajne prebieha s dvoma až troma pedagógmi z príslušného college a odboru. Môžu vám dať logickú úlohu, článok na prečítanie, alebo hypotetickú situáciu. Nejde o správnu odpoveď, ale o to, ako premýšľate, kladiete otázky a pracujete s informáciami.

Postup pre uchádzačov o štúdium na Oxforde

  • Vyberte si odbor

    Oxford ponúka vyše 50 študijných programov. Každý má špecifické požiadavky – napríklad konkrétne predmety na maturite alebo vysoké skóre z prijímacích testov. Pred podaním prihlášky si dôkladne overte, či spĺňate všetky požiadavky.

  • Vyberte si college alebo podajte otvorenú prihlášku

    Prihlášku na Oxford podávate cez systém UCAS. V nej si môžete vybrať konkrétny college (akademickú jednotku), alebo nechať výber na univerzitu.

    Výber college neovplyvňuje šance na prijatie, ale môže ovplyvniť váš akademický a sociálny život.

  • Sledujte dôležité termíny

    Oxford má skorší termín podania prihlášky ako väčšina univerzít15. október 2025 je posledný deň na odoslanie prihlášky cez UCAS.

    Zaznačte si tiež ďalšie dôležité termíny ako registrácia na prijímacie testy, odoslanie písomných prác či termín pohovorov.

  • Zaregistrujte sa na prijímací test (ak sa vyžaduje)

    Mnohé odbory vyžadujú prijímací test. V roku 2025 sa budú konať v októbri v testovacích centrách Pearson VUE.

    Registrácia prebieha od 18. júna do 19. septembra (18:00 BST).

    Rezervácia konkrétneho termínu testu prebieha od 18. augusta do 26. septembra (18:00 BST).

  • Príprava na testy a pohovor

    Testy sa zameriavajú na logické myslenie, analýzu textov alebo riešenie problémov – nie na memorovanie faktov. Môžete si vyskúšať staršie testy z minulých rokov.

    Ak budete pozvaný na pohovor, tieto väčšinou prebiehajú v decembri – online alebo osobne. Pohovor pripomína akademickú diskusiu, kde skúšajú vaše analytické schopnosti a záujem o odbor.

  • Odovzdajte písomné práce

    Niektoré programy (napr. angličtina, história) vyžadujú od uchádzačov odovzdanie jednej alebo viacerých písomných prác.

    Deadline na odovzdanie je 10. november 2025.

  • Odpoveď univerzity

    Po pohovoroch Oxford oznámi výsledok prijímacieho procesu v januári. Ak budete úspešne prijatý, prijatie je zvyčajne podmienené úspešným ukončením strednej školy (napr. maturitou) a splnením ďalších požiadaviek.

  • Po prijatí – financovanie

    Školné pre medzinárodných študentov sa pohybuje od 28 000 do 45 000 libier ročne. Oxford však ponúka viacero štipendií, vrátane Reach Oxford Scholarship pre študentov z krajín ako Slovensko.

    Okrem školného treba počítať aj s nákladmi na bývanie, stravu a osobné výdavky.

Tagy:
Martina Vanc
Martina je vyštudovaná právnička a šéfredaktorka Právnych Novín. Vo svojich témach sa venuje najmä právnemu pozadiu spoločensky exponovaných tém, ako aj vedie rozhovory.