Slováci sa tento rok ponáhľajú. Vianočné online nákupy sa tento rok rozbehli nezvyčajne skoro – už začiatkom októbra. A hoci je sezóna len v úvodnej fáze, dáta zo stránky Heureka naznačujú jasný trend: kupujeme najmä praktické darčeky a techniku, ktorá nám uľahčí život doma.
Podľa údajov Heureka prudko rastie záujem o vysávače, robotické vysávače, televízory či elektrické zubné kefky. Predaje vysávačov sa medzimesačne zvýšili o 53 %, robotických o 49 %. Výrazne stúpajú aj televízory (+39 %) a elektrické zubné kefky (+77 %), ktoré mnohí vnímajú ako investíciu do zdravia. Darčekovou stálicou sú aj automatické kávovary s nárastom o 45 %.
Trendy darčekov: od techniky po Lego
Svoju tradičnú silu si držia parfumy a kozmetika (+26 %). Medzi detskými darčekmi dominujú Lego stavebnice (+61 %) a stolové hry (+52 %). Naopak, mobilné telefóny rastú len mierne (+5 %), keďže zákazníci čakajú na výhodnejšie zľavy počas Black Friday. Na vzostupe sú taktiež knihy (+22 %), ktoré sa pod stromčekom objavujú každý rok.
Andy Werner z Heureka Group však upozorňuje, že sme „iba na začiatku sezóny” a veľké zmeny môže priniesť práve Black Friday.
Slováci by mali sledovať skutočné zľavy
Pri nakupovaní na Heureka.sk je dôležité sledovať skutočné zľavy. Priemerná zľava počas Black Friday býva 19 %, pričom aktuálne pravidlá zakazujú falošné zníženia cien – tie musia vychádzať z najnižšej ceny za posledných 30 dní. Každý produkt má dostupný graf vývoja ceny, ktorý pomáha overiť výhodnosť ponuky.
Heureka tiež zaviedla označenie „Cenopád”, ktoré garantuje reálny pokles cien na základe priemeru najlepších cien z uplynulého mesiaca. Zákazníkom tak uľahčuje rozhodovanie pri výbere výhodných ponúk.
Heureka Group je najväčšia európska skupina cenových porovnávačov a nákupných poradcov pôsobiaca v deviatich krajinách strednej a východnej Európy. Každý mesiac ju navštívi približne 30 miliónov používateľov a vyberať si môžu z ponuky vyše 55-tisíc e-shopov.








