Rodičovský príspevok v roku 2025

Rodičovský príspevok – výška

V roku 2025 sa plánuje zvýšenie rodičovského príspevku o 9 eur pre rodičov, ktorí poberali materskú, a o 6,60 eura pre tých, ktorí materskú nepoberali. Nová výška príspevku bude teda 482,30 eura mesačne pre osoby, ktoré predtým poberali materskú, a 351,80 eura mesačne pre osoby, ktoré materskú nepoberali. Táto zmena vyplýva z úpravy životného minima.

Výška rodičovského príspevku sa môže znížiť, napríklad ak dieťa v starostlivosti oprávnenej osoby tri mesiace neplní povinnú školskú dochádzku. Vtedy sa príspevok znižuje na 50 % celkovej výšky. Naopak, ak má oprávnená osoba v starostlivosti dve a viac súčasne narodených detí, príspevok sa zvyšuje o 25 % za každé z týchto detí.

Sumy rodičovského príspevku platné k 31. decembru sa upravujú od 1. januára koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima podľa osobitného predpisu a zaokrúhľujú sa na najbližších desať eurocentov.

Sumy rodičovského príspevku ustanoví každoročne Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č.382/2020 Z.z. o ustanovení súm rodičovského príspevku.

Vyplácanie rodičovského príspevku

Rodičovský príspevok priznáva a vypláca oprávnenej osobe príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta jej trvalého alebo prechodného pobytu.

Pravidlá vyplácania príspevku:

  • vypláca sa za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tento príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca,
  • vypláca sa mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom oprávnená osoba splnila podmienky nároku,
  • poukazuje sa oprávnenej osobe na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, alebo na žiadosť oprávnenej osoby sa vypláca v hotovosti,
  • ak oprávnená osoba písomne požiada o zmenu spôsobu vyplácania rodičovského príspevku, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je povinný žiadosti vyhovieť,
  • nevypláca sa do štátu, ktorý nie je členským štátom.

Zánik nároku

Žiadateľ si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie šiestich mesiacov.

Nárok na rodičovský príspevok zaniká:

  • od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek (do troch rokov veku, do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe),
  • smrťou oprávnenej osoby alebo dieťaťa,
  • prijatím dieťaťa do štátnej materskej školy, ak sa rodičovský príspevok vyplácal na toto dieťa.

Najčastejšie otázky (FAQ)

  • Môžem popri poberaní rodičovského príspevku pracovať na plný úväzok alebo brigádne?
    Áno, popri poberaní rodičovského príspevku môžete pracovať, a to na plný úväzok aj brigádne. Podmienkou však je, že musí byť zabezpečená osobná a riadna starostlivosť o dieťa. To znamená, že dieťa môže byť zverené do starostlivosti inej osoby (napríklad rodinného príslušníka) alebo môže navštevovať materskú školu či iné predškolské zariadenie. V prípade, že začnete pracovať, nie je potrebné o tom informovať úrad práce, pokiaľ ostáva zachovaná starostlivosť o dieťa. Rodičovský príspevok sa nekráti ani neznižuje v závislosti od vašich zárobkov.
  • Môžem počas poberania rodičovského príspevku odísť do zahraničia?
    Ak počas poberania rodičovského príspevku odídete do zahraničia, musíte o tejto skutočnosti informovať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Platí to najmä v prípadoch, ak plánujete v zahraničí ostať dlhodobo. Rodičovský príspevok môžete naďalej poberať, ak: ste občanom Slovenskej republiky, ste si zachovali trvalý pobyt na Slovensku, a dieťa, na ktoré príspevok poberáte, stále spĺňa podmienky nároku na príspevok (napr. je v osobnej starostlivosti). Ak však v zahraničí získate obdobný príspevok, nárok na rodičovský príspevok zo Slovenska zanikne. V rámci Európskej únie a krajín, s ktorými má Slovensko uzavreté medzinárodné dohody, sa uplatňuje koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia, aby nedošlo k súbehu dávok z dvoch štátov. Je preto dôležité konzultovať svoju situáciu s úradom, aby sa predišlo prípadným problémom, ako napr. povinnosti vrátiť nesprávne vyplatené dávky.
  • Je možné rodičovský príspevok poberať oboma rodičmi?
    Nie, rodičovský príspevok nie je možné poberať súčasne oboma rodičmi. Nárok na jeho poberanie si môže uplatniť vždy iba jedna oprávnená osoba, čo je spravidla jeden z rodičov, ktorý sa o dieťa stará. Je však možné, aby rodičia v starostlivosti o dieťa striedali, ale v danom období môže príspevok poberať len jeden z nich. Ak sa rozhodnú starostlivosť rozdeliť (napríklad otec nahradí matku), je potrebné o tejto zmene informovať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Dôležité je tiež, že rodičovský príspevok nie je viazaný na konkrétne pohlavie alebo status rodiča (matka alebo otec), takže jeho poberanie môže byť pružne prispôsobené situácii v rodine, avšak len pre jedného z rodičov naraz.
SpäťĎalej
Zdroj: Slovlex
Tagy:
Martina Vanc
Martina Vanc
email@pravnenoviny.sk
Martina je vyštudovaná právnička a šéfredaktorka Právnych Novín. Vo svojich témach sa venuje najmä právnemu pozadiu spoločensky exponovaných tém, ako aj vedie rozhovory so zaujímavými osobnosťami.