Riziká vyplácania dávky na spoločný účet manželov

Mnoho dôchodcov si z rôznych dôvodov volí možnosť vyplácania svojej dávky na spoločný účet s manželom. Potrebné je však upozorniť, že aj napriek tomu, že s účtom v banke môžu disponovať obaja manželia, vlastníkom je iba jeden. Aké riziká v takomto prípade hrozia a ako ich vyriešiť stručne opisuje Sociálna poisťovňa. 

Redakcia 04. 11. 2019 2 min.

    Na písomnú žiadosť poberateľa dôchodku môže Sociálna poisťovňa posielať jeho peniaze na účet manžela alebo manželky v banke. S týmto spôsobom poukazovania dávky však musí manžel alebo manželka súhlasiť. V prípade žiadosti o poukazovanie dôchodku na účet manžela (manželky) žiadosť je možné podať na tlačive Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet manžela (manželky) dôchodcu, ktoré vypĺňa poberateľ dôchodku, alebo žiadateľ o dôchodok. Súhlas musí vyjadriť nielen ten dôchodca, ktorému dôchodok patrí, ale aj ten, na účet ktorého ich bude Sociálna poisťovňa posielať. Súhlas vyjadrujú obaja vlastnoručným podpisom.

    Tlačivá sú dostupné v každej banke, v ústredí a v každej pobočke Sociálnej poisťovne a na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.

    Pri spoločnom účte manželov si okrem výhod treba uvedomiť aj riziká. Pri viacerých exekúciách môže exekútor zablokovať účet a ani jeden z manželov sa k svojím peniazom nedostane. Ak zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje. Pozostalý manžel/manželka si musí otvoriť svoj vlastný účet a súčasne požiadať Sociálnu poisťovňu o poukazovanie dôchodku na nový účet. Môže tak urobiť na tlačive „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“. Zmenu v poukazovaní dôchodku nie je možné vykonať ihneď, najneskôr však od tretej splátky dôchodku po doručení žiadosti do Sociálnej poisťovne.

    Zdroj: Sociálna poisťovňa