Základným právnym predpisom súkromného práva na Slovensku je Občiansky zákonník. A hoci si to často neuvedomujeme, prichádzame s ním priamo do kontaktu pri bežných životných situáciách, ako napríklad kúpou cestovného lístka, objednávkou obedu cez internet, a i. Občiansky zákonník chráni naše práva, ukladá nám povinnosti a upravuje zmluvné vzťahy – či už medzi dvoma fyzickými osobami, alebo medzi podnikateľmi, či bežným občanom a podnikateľom. Dohoda medzi stranami, napríklad kupujúcim a predávajúcim, môže síce byť aj ústna, ale zvyčajne chceme mať v ruke aj určitý doklad. Tým býva zmluva, v ktorej sú zakotvené práva a povinnosti oboch strán.
Zjednotenie a zjednodušenie
Občiansky zákonník bol prijatý v roku 1964. Odvtedy prešiel viacerými úpravami, poslednou najväčšou bola zmena v roku 1991, keď sa aj súkromné právo muselo prispôsobiť novému demokratickému režimu. Občiansky zákonník sa stal rokmi neprehľadným a zložitým a nutne potrebuje reformu. Doteraz zároveň platil absurdný stav, keď dva rozsiahle kódexy – Občiansky zákonník a Obchodný zákonník, upravovali takmer rovnaké práva a povinností účastníkov záväzkových právnych vzťahov.
Neprehľadnosť a neatraktivita slovenského právneho poriadku pre investorov, to sú dôvody, prečo bolo nutné pristúpiť k rekodifikácii záväzkového práva v Občianskom zákonníku. Úpravou sa priblížime moderným právnym poriadkom našich susedov, u ktorých reforma záväzkového práva už prebehla. Zároveň sa v niektorých nejednoznačných úpravách Občiansky zákonník zjednotí s Obchodným zákonníkom.
Lepšia ochrana
Novelou sa posilní aj zmluvná sloboda medzi stranami, pretože v praxi sa stávalo, že súdy slobodne uzavreté zmluvy s banálnymi nedostatkami považovali za absolútne neplatné. Takisto sa posilní ochrana slabších strán, napríklad bežných spotrebiteľov alebo nájomcov bytu.
Aktuálne je spotrebiteľ v zmluvných vzťahoch tou slabšou stranou a na to, aby zistil svoje práva, musí odpovede hľadať súčasne až v troch zákonoch. Rekodifikáciou bude spotrebiteľské právo oveľa prehľadnejšie.
Špekulatívnymi prevodmi majetku sa viacerí nekalí obchodníci zbavovali svojich povinnosti a záväzkov. V snahe vyhnúť sa exekúcii sa rýchlo zbavili majetku prepísaním na ďalšiu osobu a exekúcie išli do stratena. Novelou sa posilní inštitút odporovateľnosti, ktorý má zabrániť takýmto špekulatívnym prevodom.
Aj poškodení majú svoje práva. Len v praxi je neraz zložité zistiť, aké sú to práva. Takisto sa doteraz vôbec neriešila otázka emocionálnej ujmy. Novelou budú poškodení omnoho lepšie chránení.
Nové typy zmlúv
Bežní občania a podnikatelia často uzatvárajú zmluvy online. Doteraz však nejestvovala jednoznačná odpoveď, či je takáto dohoda právne záväzná. Reformou je email považovaný za relevantnú právnu formu.
Novela Občianskeho zákonníka upraví aj niektoré typy zmlúv, ktoré zjednotí. Doteraz totiž existovali dve rozdielne úpravy kúpnej zmluvy alebo zmluvy o dielo, a i. Jeden typ bol uvedený v Občianskom a druhý v Obchodnom zákonníku. Zmeny sa dotknú aj Obchodného zákonníka, v ktorom sa podľa požiadaviek praxe upravia nové typy zmlúv, ako lízingová zmluva, zmluva o poskytnutí služby, zmluva o franšíze a zmluva o zachovaní mlčanlivosti a o dôvernej informácii.
Vaše pripomienky k predloženému návrhu môžete zasielať na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. do 31. decembra 2018
Návrh zákona (Záväzkové právo)_Občiansky zákonník.docx
Dôvodová správa (Záväzkové právo)_Občiansky zákonník.docx
Zdroj: MS SR