Čo je to referendum?
Pod pojmom referendum sa skrýva priama demokracia občanov na rozhodovaní o dôležitých veciach v otázkach verejného záujmu. Okrem toho sa ním potvrdzuje ústavný zákon o vstupe do štátneho záväzku alebo o vystúpení z takéhoto záväzku. Na Slovensku je inštitút referenda zakotvený priamo v piatej hlave Ústavy SR, ktorej čl. 94 taxatívne vymedzuje oblasti, ktoré nemôžu byť predmetom referenda:
- základné práva a slobody,
- dane,
- odvody a
- štátny rozpočet.
Referendum vyhlasuje prezident SR v dvoch prípadoch – ak o vyhlásenie referenda požiada aspoň 350 000 občanov formou petície alebo ak sa na tom uznesie Národná rada SR. Podmienkou je vyhlásenie referenda do 30 dní od prijatia petície alebo uznesenia Národnej rady SR a vykonať sa musí do 90 dní od vyhlásenia prezidentom SR.
V rozhodnutí o vyhlásení referenda sa uvádza najmä:
- na koho návrh sa referendum vyhlasuje,
- deň prijatia petície občanov alebo uznesenia NR SR,
- aké návrhy sa občanom predkladajú na hlasovanie.
- deň konania referenda.
Otázky, resp. návrhy v referende musia byť formulované spôsobom, aby na ne bolo možné jednoznačne odpovedať „áno“ alebo „nie“. V prípade viacerých otázok tieto nesmú byť vzájomne podmienené. Prezident je povinný preskúmať, či je návrh na vyhlásenie referenda v súlade s Ústavou SR a či spĺňa všetky predpísané náležitosti. Ak návrh podmienky nespĺňa, prezident vyhlásenie referenda odmietne. V prípade pochybností o predmete referenda sa môže prezident obrátiť na Ústavný súd SR s otázkou, či predmet referenda je v súlade s ústavou alebo ústavným zákonom. Lehota na vyhlásenie referenda neplynie do nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia Ústavného súdu SR.
Kto a ako môže hlasovať?
Právo hlasovať v referende má každý občan SR, ktorý má právo voliť do Národnej rady SR. Voľba prebieha vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je volič zapísaný, alebo na základe hlasovacieho preukazu v ktoromkoľvek inom volebnom okrsku. Mimo územia SR môžu voliči voliť prostredníctvom pošty, rovnako aj voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR. Títo môžu písomne alebo elektronicky požiadať o voľbu poštou. Žiadosť adresujú Ministerstvu vnútra SR, doručená musí byť najneskôr 50 dní pred konaním referenda.
Vo volebnej miestnosti obdrží volič hlasovací lístok, na ktorom nachádza návrh, resp. návrhy vo forme otázky označené poradovým číslom. Pri každom návrhu sa uvádza aj odpoveď „áno“ alebo „nie“. Volič vykoná svoju voľbu tak, že na hlasovacom lístku zakrúžkuje jednu z odpovedí.
Po skončení voľby okrskové volebné komisie vyberú hlasovacie lístky z obálok, vylúčia tie neplatné a zistia počet hlasov „áno“ a počet hlasov „nie“. Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou zúčastnených na referende. Národná rada SR vyhlási návrhy prijaté v referende rovnako ako zákon. Výsledok referenda môže Národná rada SR zrušiť alebo zmeniť ústavným zákonom, ale až po uplynutí troch rokov od jeho účinnosti. Referendum o tej istej otázke sa môže opakovať, ale až po troch rokoch od jeho vykonania.
Predošlé referendá
Z viacerých referend bolo doposiaľ iba jedno referendum na území SR platné - občania v ňom rozhodli o otázke, či súhlasia s tým, aby sa Slovensko stalo členským štátom Európskej únie. V ostatných vyhlásených referendách bola voličská účasť pod úrovňou nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov, čo zapríčinilo ich neplatnosť. Posledné referendum bolo vyhlásené na základe petície občanov v roku 2015 a týkalo sa týchto otázok:
- Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
- Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
- Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?
Účasť na tomto referende bola iba 21,41%, z čoho veľká väčšina hlasovala „áno“.
Referendum 2021
Do prezidentského paláca boli 3. mája 2021 doručené petičné hárky za vyhlásenie referenda s 585 816 vyzbieraných podpisov. Referendová otázka znie:
„Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“
Po overení platnosti podpisov sa prezidentka rozhodla obrátiť na Ústavný súd SR s otázkami, či je predmet referenda v súlade s Ústavou SR a ak áno, ako majú príslušné orgány postupovať po platnom referende. Dôvodmi pochybností ohľadom súladu predmetu referenda s Ústavou SR sú podľa návrhu nasledovné:
- rozporuplná judikatúra ústavného súdu vo vzťahu k inštitútu referenda,
- pochybnosti ohľadom súladu predmetu referenda s princípmi demokratického štátu uplatňujúceho formu vlády založenú na zastupiteľskej demokracii,
- pochybnosti ohľadom súladu predmetu referenda s princípmi právnej istoty, ochrany oprávnenej dôvery v právny poriadok, generality práva a práva slobodne voliť,
- pochybnosti ohľadom súladu predmetu referenda s princípom legality, podľa ktorého ústavné orgány môžu konať len to, čo im ústava a zákony dovoľujú
- pochybnosti ohľadom súladu predmetu referenda s ústavnou úpravou dĺžky a skončenia volebného obdobia národnej rady SR,
- pochybnosti ohľadom súladu predmetu referenda s úpravou samotného inštitútu referenda - predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody.
Ústavný súd o prezidentkinom podaní rozhodne do 60 dní. Podľa vyjadrenia prezidentky Čaputovej by sa v referende mohlo hlasovať už v septembri za predpokladu, že bude referendová otázka v súlade s Ústavou SR.