Rada prokurátorov SR vybrala svojho kandidáta na post generálneho prokurátora

Dňa 29. septembra 2020 prebehla prezentácia uchádzačov o funkciu generálneho prokurátora, z ktorých jedného vybrala Rada prokurátorov SR ako kandidáta na generálneho prokurátora SR. Rada dňa 18. septembra uzavrela zoznam prokurátorov, ktorí sa zúčastnia neverejného prezentovanie kandidátov o funkciu generálneho prokurátora.

Martina Vanc 01. 10. 2020 5 min.

    Neverejné prezentovanie účastníkov prebehlo okrem zástupcov Rady prokurátorov SR za prítomnosti predsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky,  a zástupcov občianskeho združenia Via Iuris, nadácie Zastavme korupciu a občianskeho združenia Transparency International Slovensko. Prečítajte si bližšie o uchádzačoch:

    Prof. JUDr. Jozef Čentéš, PhD. 

    Absolvent Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1992 úspešne zložil prokurátorské skúšky a bol vymenovaný do funkcie prokurátora. O pár rokov zmenil prostredie a pôsobil ako špecialista a bankový expert v Slovenskej sporiteľni, a. s. a v Istrobanke, a. s. Po dvoch rokoch sa však vrátil do prokurátorského kresla ako prokurátor Generálnej prokuratúry SR. Pôsobí zároveň ako vysokoškolský pedagóg na svojej alma mater.

    V roku 2011 bol úspešne zvolený za generálneho prokurátora poslancami NR SR. Vtedajší prezident Ivan Gašparovič ho odmietol vymenovať z dôvodov spolitizovania voľby. O 3 roky neskôr Ústavný súd rozhodol, že takýto postup nebol správny a priznal Čentéšovi odškodné.

    JUDr. Tomáš Honz

    Známy prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry najmä v kauze kontroverzných šekov Mariána Kotlebu. Prokurátor Honz požiadal v máji tohto roku súd, aby zvážil zatknutia lídra ĽSNS. Rovnako bolo jeho meno možné zachytiť v prípade, kedy dal obviniť Roberta Fica z viacerých trestných činov - hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, a to v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

    JUDr. Rastislav Remeta, PhD.

    Pôsobil 5 rokov ako prokurátor Generálnej prokuratúry SR, neskôr z nej na vlastnú žiadosť odišiel na Krajskú prokuratúru v Banskej Bystrici. Aktuálne zastáva funkciu predsedu Etickej komisie prokuratúry.

    JUDr. Ján Šanta, PhD., LLM.,MBA 

    V roku 1990 ukončil štúdium na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, o osem rokov neskôr získal na Univerzite Komenského titul JUDr. Pôsobil na prokuratúrach vo viacerých okresov, od roku 2004 je prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Už 25 rokov pôsobí aj ako pedagóg a lektor. Dozoroval kauzu zmenky televízie Markíza, v ktorých rezonujú známe mená ako Pavol Rusko a Marián Kočner. Známou kauzou je určite aj odsúdený Mikuláš Vareha, ktorý spáchal jeden z najväčších daňových deliktov na Slovensku.

    Každý z uchádzačov musel pred radou prezentovať svoju predstavu riadenia generálnej prokuratúry, na čo mal každý jeden vyhradený čas 2 hodiny. Rada nakoniec po dvoch dňoch rokovania vybrala za svojho kandidáta Jozefa Čentéša. Úspešného uchádzača následne rada navrhne Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky ako kandidáta na funkciu generálneho prokurátora.

    Podľa dostupných informácií nebudú koaličné strany OĽANO, Smer rodina a SAS navrhovať kandidátov, resp. aspoň zatiaľ žiadne konkrétne mená neuviedli. Strana Za ľudí zatiaľ nekonkretizovala mená, avšak doposiaľ oslovila dve ženy. Dekani právnických fakúlt, ktorí tiež majú právo navrhnúť kandidáta, rovnako doposiaľ nezverejnili mená svojich favoritov na post generálneho prokurátora. Príležitosť využila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá 29. septembra oficiálne oznámila svoj návrh na kandidáta na generálneho prokurátora. Na facebook profile Verejná ochrankyňa práv sa vyjadrila nasledovne:

    „Som presvedčená, že funkciu generálneho prokurátora alebo prokurátorky by mala zastávať nezávislá osobnosť, ktorá preukázala svoju vysokú odbornosť, profesionalitu a o ktorej morálnom kredite niet pochýb. Po dôkladnom zvážení týchto kritérií som sa rozhodla na tento post navrhnúť Jozefa Čentéša.“

    Navrhnutie Čentéša považuje aj za akúsi symboliku a možnosť nápravy v kauze jeho nevymenovania prezidentom pred viacerými rokmi.

    Pred pár dňami vydal stanovisko ku kandidatúre aj Daniel Lipšic,  ktorého meno sa dlhodobo skloňovalo s funkciou generálneho prokurátora –

    „Svoje poslanie dnes vidím skôr v právnej praxi – pri výsluchoch, rekonštrukciách na mieste činu,  v pojednávacích miestnostiach – teda v nastoľovaní Spravodlivosti v skutočnej aréne. Skutočná aréna boja proti zločinu by mi vo funkcii generálneho prokurátora chýbala. Som presvedčený, že som dnes užitočnejší v prvej línii, teda pri každodennom riešení konkrétnych prípadov a káuz, ktoré sú „na stole“ a ktoré – pevne verím – ešte pred súd dostaneme. A to je dôvod, pre ktorý nebudem kandidovať na pozíciu generálneho prokurátora.“

    Návrhy na kandidátov sa môžu predkladať až do 9. októbra 2020. Okrem splnenia základných podmienok musia kandidáti predstaviť ich vlastný návrh koncepcie riadenia a rozvoja prokuratúry. Kancelária NR SR zverejní najmenej 20 dní pred vypočutím kandidátov ich životopisy na svojom webovom sídle https://www.nrsr.sk/web/.

    Poslanci NR SR by mali voliť generálneho prokurátora na schôdzi dňa 24. novembra 2020. Kandidáta, ktorí získa nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, vymenuje do funkcie prezidentka Zuzana Čaputová.

    Zavažujúcou však môže byť skutočnosť, že na Ústavnom súde SR bola napadnutá novela zákona o prokuratúre, o ktorej sme písali prednedávnom. Poslanci zastúpení AK KALLAN legal, s.r.o. (JUDr. Robertom Kaliňák) napádajú najmä legislatívny proces, v ktorom sa novela zákona schválila a novú úpravu, podľa ktorej bude môcť byť kandidátom na generálneho prokurátora aj neprokurátor. Podľa poslancov bolo toto ustanovenie zavedené zámerne, aby sa funkcia generálneho prokurátora obsadila vopred vybraným kandidátom, ktorý nebude z radov prokurátorov. Voči ustanoveniu o neprokurátoroch sa vyjadrila ešte pred schválením novely aj prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková, ktorá do času zvolenia generálneho prokurátora plní všetky jeho úlohy. V auguste tohto roka uviedla, že po schválení ustanovení o možnosti zvolenia za generálneho prokurátora aj osobu mimo prokurátorského povolania, obráti sa Generálna prokuratúra SR na Ústavný súd a bude žiadať aj pozastavenie účinnosti nového znenia zákona.