Prijímanie zákonov bude mať nové pravidlá

Zákon č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (zákon o tvorbe právnych predpisov) stanovuje pravidlá tvorby a vyhlasovania v Zbierke zákonov SR všeobecne záväzných právnych predpisov, medzi ktoré patria:

  • Ústava SR,

  • ústavné zákony,

  • zákony,

  • nariadenia vlády SR,

  • vyhlášky a opatrenia ministerstiev a iných ústredných orgánov štátnej správy a Národnej banky SR.

Na základe praktických skúseností z aplikačnej praxe je zámerom upraviť nasledovné 4 oblasti týkajúce sa tvorby zákonov.

Zrušenie opatrení

Zámerom je zrušiť opatrenia ako formálny prameň práva, ktoré sa ako jediné nevyhlasujú v Zbierke zákonov SR v plnom znení, ale len registrujú.

Odôvodnenosť opatrení ako formálneho prameňa práva bola diskutovaná už pri príprave zákona o tvorbe právnych predpisov v nadväznosti na zrušenie výnosov.

„K ponechaniu opatrení sa pristúpilo vzhľadom k vtedajšej neexistencii centrálnej databázy výnosov a opatrení a zvolilo sa riešenie ponechať opatrenia aby bolo možné nimi novelizovať výnosy. Od tohto riešenia uplynulo viac ako päť rokov a predkladateľ má za to, že aj na základe skúseností získaných z fungovania Slov-Lexu je potrebné urobiť ďalší krok v jeho rozvoji a naďalej využívať na právnu reguláciu len práve predpisy, ktoré sa v zbierke zákonov promulgujú. Tým budú všetky právne predpisy vydávané ústrednými orgánmi štátnej správy v ich právne záväznom znení  permanentne prístupné verejnosti,“

uvádza predbežná informácia k návrhu zákona.

Vypustenie predkladacej správy

Predkladacia správa už nebude obligatórnym sprievodným materiálom a úprava tohto dokumentu sa ponechá na Legislatívne pravidlá vlády SR, čím predkladateľ plánuje znížiť administratívne zaťaženie pri príprave návrhov právnych predpisov. Celkovo by mali byť náležitosti sprievodných materiálov upravené v Legislatívnych pravidlách vlády SR a nie v zákone, nakoľko ide iba o technické podrobnosti dokumentov.

Pripomienky len elektronicky

Predkladanie pripomienok k materiálom by sa po novom malo realizovať len prostredníctvom systému Slov-Lex elektronickou formou.

V súčasnosti sa pripomienky môžu predkladať (okrem elektronickej formy) aj listinne alebo e-mailom – tie však nie sú zobrazované na Slov-Lexe a preto nie je možné overiť, ako sa predkladateľ vysporiadal s vyhodnotením jednotlivých pripomienok.

„Uvedené má okrem netransparentnosti za následok aj to, že ak predkladateľ takejto pripomienke vyhovie, táto skutočnosť sa nepremietne do vyhodnotenia pripomienkového konania, v dôsledku čoho vyhodnotenie pripomienkového konania neposkytuje úplný obraz o všetkých uplatnených pripomienkach a o spôsobe ich vyhodnotenia.”

Rozšírenie právnych predpisov zverejňovaných na Slov-Lexe

Zámerom podľa predbežnej informácie je rozšíriť okruh právnych predpisov zverejňovaných na Slov-Lexe o predpisy uverejňované vo Vestníku vlády Slovenskej republiky (povinne), o všeobecne záväzné nariadenia miest, obcí a samosprávnych krajov (dobrovoľne) a vybrané interné akty orgánov verejnej moci (povinne).

Všeobecne záväzné nariadenia miest, obcí a samosprávnych krajov sú zverejňované na ich webových sídlach a úradných tabuliach. Územné samosprávy by sa po novom mohli rozhodnúť, či budú chcieť zverejňovať tieto predpisy aj na Slov-Lexe za účelom ich lepšej dostupnosti pre verejnosť.

Sprístupnením Vestníku vlády SR v Slov-Lexe by sa zjednodušil prístup verejnosti k právnym predpisom miestnych orgánov štátnej správy, medzi ktoré patria napr. aj vyhlášky vydávané hlavným hygienikom v období pandémie COVID-19.

Zapojenie verejnosti do prípravy právneho predpisu

Do prípravy právneho predpisu sa môže zapojiť verejnosť formou zasielania návrhov a podnetov v rozsahu uvedeného vecného zamerania do 16. septembra 2021.

Tagy:
Martina Vanc
Martina Vanc
email@pravnenoviny.sk
Martina je vyštudovaná právnička a šéfredaktorka Právnych Novín. Vo svojich témach sa venuje najmä právnemu pozadiu spoločensky exponovaných tém, ako aj vedie rozhovory so zaujímavými osobnosťami.