Predkupné právo

Predkupné právo môže vzniknúť priamo zo zákona, alebo môže byť dohodnuté v zmluve. Právnu úpravu tohto inštitútu nachádzame v Občianskom zákonníku.

Lucia Rybanová 10. 11. 2024 5 min.
    Predkupné právo Predkupné právo

    Predkupné právo predstavuje povinnosť kupujúceho, aby pri vec pred zamýšľaným predajom najprv ponúkol osobe, ktorá má k veci predkupné právo, či už zo zákona, alebo zo zmluvy. Táto osoba predkupné právo využiť môže, avšak nie je to jej povinnosť. Vzniká zo zákona pri prevode spoluvlastníckeho podielu, alebo môže vzniknúť zo zmluvy. Jeho právnu úpravu nachádzame v zákone č. 40/1946 Zb. Občiansky zákonník (Občiansky zákonník).

    Predkupné právo - zmluvné

    Predkupné právo môže vzniknúť ako vedľajšie dojednanie v zmluve. Jeho právnu úpravu nachádzame v § 602 a nasl. Občianskeho zákonníka. Podľa odseku 1 citovaného ustanovenia má predkupné právo ten, kto predá vec s výhradou, aby mu ju kupujúci ponúkol na predaj, keby ju plánoval predať. Nemusí však ísť iba o kúpnu zmluvu, keďže takéto právo môže byť dohodnuté napríklad aj v darovacej zmluve. Podľa odseku 2 je možné takéto právo dohodnúť aj pre prípad, že bude vec scudzená inak než predajom. To znamená, že oprávnenej osobe prislúcha dohodnuté predkupné právo len v prípade, ak povinná osoba bude chcieť vec predať, avšak ak strany zamýšľajú predkupné právo dohodnúť aj pre iné spôsoby scudzenia, musia byť v zmluve výslovne uvedené. Forma zmluvy, v ktorej má byť dohodnuté predkupné právo k hnuteľnej veci nie je zákonom stanovená, avšak ak by išlo o predkupné právo k nehnuteľnosti, zmluva musí mať písomnú formu.

    Povinnosť uložená predkupným právom zaväzuje iba toho, kto sa sľúbil, že vec ponúkne na predaj. Viaže sa teda na povinnú osobu z predkupného práva, ktoré ale zaniká jej smrťou. Predkupné právo však možno v zmysle § 603 ods. 2 dohodnúť aj ako vecné právo, čo znamená, že bude zaväzovať aj nástupcov povinného. V takomto prípade však môžu byť jeho predmetom iba nehnuteľnosti. Zmluva musí byť uzavretá písomne a predkupné právo je nadobudnuté vkladom do katastra nehnuteľností. Rozdiel medzi vecnoprávnym predkupným právom a tým, ktoré sa viaže iba na osobu povinného spočíva v tom, že ak pri vecnoprávnom predkupnom práve osoba vec scudzí bez toho, aby ju ponúkla oprávnenému, právny úkon nie je neplatný, ale oprávnená osoba môže domáhať ponuky predaja veci od osoby, ktorá ju nadobudla od povinného. V druhom prípade má oprávnená osoba právo domáhať sa svojho práva len voči osobe, ktorá je z neho povinná, a nie voči tretej osobe.

    V súlade s ustanovením § 604 Občianskeho zákonníka neprechádza predkupné právo oprávnenej osoby na jej dedičov, ani ho nemožno previesť na inú osobu. Ustanovenie § 605 Občianskeho zákonníka ďalej upravuje podrobnosti o spôsobe, akým sa predkupné právo má vykonať, primárne ohľadom formy, obsahu ponuky, ako aj dobe a zaplatenia ceny. Pri dobe uskutočnenia predaja je potrebné v prvom rade rozlišovať, či ide o hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec. Doba, v ktorej musí byť predaj uskutočnený, začína plynúť od doručenia ponuky oprávnenej osobe. Pri hnuteľnej veci musí byť ponuka prijatá a kúpna cena zaplatená, spolu so splnením ostatných podmienok v dobe 8 dní od doručenia ponuky, zatiaľ čo pri nehnuteľnosti je táto doba dva mesiace. Čo sa formy ponuky týka, zákon stanovuje, že pri nehnuteľnostiach musí byť ponuka urobená písomne. Ak oprávnený do uplynutia tejto doby nesplní podmienky a nezaplatí kúpnu cenu, predkupné právo zanikne a povinný môže vec slobodne previesť na tretiu osobu. To isté platí aj v prípade odmietnutia ponuky ešte pred uplynutím stanovenej doby.

    Ponuka musí obsahovať všetky podmienky, za ktorých by k predaju veci malo dôjsť. Jednou z podstatných náležitostí je aj určenie kúpnej ceny. Kúpna cena musí zodpovedať takej, ktorá je ponúknutá niekým iným, ak sa strany nedohodli pri predkupnom práve inak. Okrem ceny musí oprávnený byť schopný splniť podmienky ponúknuté treťou osobou (napríklad ak by ponúkla povinnému zriadenie vecného bremena). Ak oprávnený nevie takto stanovenú kúpnu cenu zaplatiť či splniť ostatné podmienky, predkupné právo zanikne.

    Vyššie uvedená úprava predkupného práva sa dá použiť subsidiárne aj v prípade zákonného predkupného práva, napríklad pri predkupnom práve podielových spoluvlastníkov. Takisto sa použije aj na predkupné právo v obchodnoprávnych vzťahoch, napríklad pri prevode obchodného podielu alebo akcií, keďže Obchodný zákonník takúto úpravu nestanovuje. Nevylučuje teda, aby si napríklad spoločníci dohodli predkupné právo na obchodný podiel v spoločenskej zmluve.

    Predkupné právo - zákonné

    Zákonné predkupné právo podielových spoluvlastníkov upravuje § 140 Občianskeho zákonníka. Uplatňuje sa v prípade podielového spoluvlastníctva, keď sa jeden zo spoluvlastníkov rozhodne svoj podiel na veci predať. Toto predkupné právo má vecnoprávny charakter, čo znamená, že zaväzuje aj právnych nástupcov povinného. Podobne ako pri vecnoprávnom charaktere zmluvného predkupného práva, v prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu bez jeho ponúknutia ostatným spoluvlastníkom sa právny úkon nestáva absolútne neplatným. Jeho neplatnosť je relatívna, ako tomu nasvedčuje aj § 40a Občianskeho zákonníka, čo znamená, že právny úkon je platný, pokým sa oprávnený spoluvlastník nebude domáhať jeho neplatnosti. Okrem toho tým vzniká novému nadobúdateľovi povinnosť ponúknuť spoluvlastníkovi na jeho výzvu nadobudnutý podiel za podmienok, za akých bol ponúknutý jemu.

    Jediný prípad, kedy spoluvlastník nemá povinnosť ponúknuť spoluvlastnícky podiel ostatným spoluvlastníkom za rovnakých podmienok je vtedy, ak ide o prevod blízkej osobe. Blízku osobu definuje Občiansky zákonník v § 116 ako príbuzného v priamom rade, súrodenca a manžela; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sú za za osoby sebe navzájom blízke považované vtedy, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

    Vzhľadom na subsidiárne použitie ustanovení o zmluvnom predkupnom práve musia byť ďalej splnené podmienky ponúknutia podielu spoluvlastníkom za rovnakých podmienok ako tretej osobe, pričom oprávnený musí dodržať rovnaké lehoty na prijatie ponuky a zaplatenie kúpnej ceny. Ponuku je dôležité doručiť všetkým spoluvlastníkom. V prípade nehnuteľnosti musí mať ponuka písomnú formu. Ak je ostatných spoluvlastníkov viac, a tí sa o výkone predkupného práva nedohodnú, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti ich vlastnyćh podielov. Rovnako ako zmluvné predkupné právo, aj toto zanikne, ak ho oprávnený spoluvlastník nevyužije v zákonom stanovenej lehote, prípadne ak prejaví súhlas s predajom podielu tretej osobe.