Trestné právo

Právo

Novinky v zaisťovaní majetku

Zefektívniť systém zaisťovania majetku je cieľom návrhu zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý do medzirezortného pripomienkovania predložila ministerka spravodlivosti L. Žitňanská. Nemôžu sa už opakovať situácie, že úrady si medzi sebou prehadzujú zodpovednosť a riešia, ktorý z nich má vykonať zaistenie, zatiaľ čo páchateľ sa tohto majetku priamo pred očami verejnosti zbavuje.  Zaistiť majetok bude zároveň možné ešte pred tým, ako padne obvinenie.

Právo

Získanie informácií z mobilného telefónu a príkaz na vydanie ich obsahu

Prinášame rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zaujímavé z hľadiska procesných úkonov pri získavaní dôkazov z odňatého, resp. vydaného mobilného telefónu ako veci dôležitej pre trestné konanie.

Názory na eutanáziu sú rôzne. Právo

Je eutanázia na Slovensku (ne)možná?

Súčasný právny stav pojem eutanázia neobsahuje a konanie, ktoré spadá pod tzv. „právo na smrť“ alebo „asistovanú samovraždu“ považuje za trestné. Pod aký trestný čin spadá takéto konanie a v čom je odlišná naša právna úprava v porovnaní s úpravami v iných členských štátoch EÚ?

Právo

Facebook: Čecha odsúdili za status

Napriek tomu, že páchateľovi hrozilo trojročné väzenie, za status dostal ročný podmienečný trest odňatia slobody. Rozhodnutie je právoplatné. Prečítajte si, čo tento člen komunistickej strany napísal.

Odložené dieťa Právo

Nechali ste svoje dieťa samé v aute či byte? Môže vám hroziť trest odňatia slobody až 12 rokov!

Policajný vyšetrovateľ obvinil dňa 23. 4. 2014 muža z obce Horné Srnie v Trenčianskom okrese zo zločinu opustenia dieťaťa. Obvinený v novembri predošlého roka odišiel z bytu v Nemšovej a nechal v ňom zamknuté svoje ročné a štvorročné dieťa. Aké konanie napĺňa znaky trestného činu opustenia a odloženia dieťaťa a aký je medzi nimi základný rozdiel? Aké následky môže mať takýto čin?

Odporúčania a rady pre ženy, na ktorých je páchané násilie Právo

Odporúčania a rady pre ženy, na ktorých je páchané násilie

Prinášame Vám odporúčania a rady polície, čo robiť v prípade, ak sa stanete obeťou násilia a ako mu predchádzať. V článku taktiež nájdete možnosti právnej ochrany.

Športový úraz a trestnoprávna zodpovednosť Právo

Športový úraz a trestnoprávna zodpovednosť

Ste športovec a stal sa vám športový úraz? Zlomil vám protihráč nohu/ruku, ste práce neschopný a hrozí vám dlhá rehabilitácia? Samozrejme, ak ste „pripoisteným športovcom“ môžete byť šťastlivec a získať od svoje poisťovne „bolestné“ a zároveň vždy môžete využiť náhradu nemajetkovej ujmy v rovine súkromnoprávnej. Je však možné uplatniť v takomto prípade aj trestnoprávnu zodpovednosť?

Právo

Utekaj, schovaj sa, bojuj! Ako sa správať v prípade teroristického útoku.

21. storočie sa do dejín nezápisalo len prudkým rozvojom techniky, ale aj novým globálnym fenoménom - terorizmom. Tento sa už netýka len vzdialeného Manhattanu, ale aj západnej Európy. V našom regióne sa však stretávame s iným druhym teroru a to tzv. aktívnymi strelcami.