Štátne právo

Právo

Cyrilo-metodské duchovné dedičstvo, historický odkaz Veľkej Moravy a Ústava SR

Každoročne si na Slovensku 5. júla pripomíname príchod dvoch solúnskych bratov. Ich misia bola taká silná, že jej “dedičstvo” sa v 1992 dostalo až do našej ústavy.

Ústavnoprávne kritériá pre zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti Právo

Ústavnoprávne kritériá pre zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti

Napriek skutočnosti, že do právomoci Ústavného súdu Českej republiky nepatrí preskúmavanie správnosti podústavného práva, nepreskúmava teda bežnú zákonnosť, ale dozoruje nad ochranou ústavnosti, vo svojej judikatúre vymedzil kritériá, na ktoré by mali všeobecné súdy prihliadať, a to v konaniach týkajúcich sa maloletých. 

Právo

O Denníku N rozhodne senát č. 1

Túto stredu zasadalo plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky vďaka čomu už dnes vieme, kto bude rozhodovať, minimálne na začiatku, o osude ústavnej sťažnosti Denníka N.

Právo

Denník N potiahol vládny zákaz až na Ústavný súd SR

Denník N podal ústavnú sťažnosť na Vládu SR. Predmetom je porušenie práv vládnym rozhodnutím o nekomunikácii s týmto denníkom.

Právo

K nevymenovaniu sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky

Aké mal prezident Slovenskej republiky námietky k nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky? Ak chcete vedieť viac, prečítajte si nasledujúci príspevok.

Právo

Zmluva o ochrannom pomere medzi Nemeckou ríšou a Slovenským štátom

Hitler mal plán, moc, podľa niektorých aj charizmu, myšlienky vraha a kontrolu nielen nad Slovenskom. Právnu aj faktickú. Pripomeňme si, ako ústava z roku 1939 kreovala spoločenskú situáciu.

Právo

Je protiústavné uložiť pokutu za status na Facebooku?

Český Ústavný súd vyhlásil záver v prípade muža, ktorému minulý rok policajti v Prahe uložili pokutu vo výške 10 000 českých korún, a to preto, že sa statusom na Facebooku vulgárne vyjadril na adresu poručíka, ktorý riešil jeho trestnú vec a tým znižoval autoritu policajného orgánu, ohrozoval dôveru v jeho činnosť a znižoval vážnosť a dôstojnosť jeho funkcie. Išlo o nezákonný postup?

nahota ako ľudské právo Právo

Patrí nahota medzi ľudské práva?

Európsky súd pre ľudské práva dňa 28.10.2014 rozhodol, že britské orgány nepochybili, keď opakovane zadržali a následne potrestali jedného z tamojších občanov za to, že sa pohyboval na verejnosti úplne nahý.