# parlament
Slovenská republika má prvýkrát v histórii vládu odborníkov, známu aj pod označením úradnícka vláda. Prezidentka ju vymenovala 15. mája 2023. Čo je to úradnícka vláda a ako bude vyzerať jej fungovanie?
Nastavenie mantinelov Ústavným súdom v otázke referenda o predčasných voľbách v minulom roku bude mať rozhodujúce postavenie aj v súčasnosti, kedy bol opäť vyzbieraný dostatočný počet podpisov pre vyhlásenie referenda.
Trestné stíhanie poslancov, či už národných parlamentov alebo toho európskeho, nie je ničím výnimočným. Do povedomia slovenskej verejnosti sa však táto problematika dostala až v kontexte nedávnych udalostí.
Veľká reforma justície sa nateraz nekoná. Zo súdnej mapy posunuli poslanci do druhého čítania iba návrh o okresných súdoch, zvyšné tri predložené návrhy zákonov nenašli v parlamente dostatočnú podporu.
Parlament v roku 2020 neschválil 26 predložených návrhov zákonov. Prinášame Vám prehľad tých najzaujímavejších, obsah ktorých sa dozviete v dnešnom článku.
V roku 2020 schválil parlament okrem zákonov súvisiacich s pandemickou situáciou aj mnohé iné dôležité zákony. V nasledujúcom článku poskytneme prehľad najvýznamnejších z nich.
Vo štvrtok 19. novembra 2020 začalo verejné vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora, ktoré prebiehalo až do pondelka 23. novembra 2020 v historických priestoroch Národnej rady SR. Vypočúvanie Ústavnoprávnym výborom prebiehalo v abecednom poradí, pričom niektorí kandidáti boli vypočúvaní aj 6 hodín. Po prednesení vlastného návrhu koncepcie fungovania prokuratúry boli kandidátom kladené otázky, na ktoré museli promptne reagovať.
Národná rada Slovenskej republiky prelomila veto prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti s kontroverznou novelou zákona o elektronických komunikáciách. Ešte koncom augusta sa prezidentka stretla s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom, kedy objasnila svoje pripomienky. Hlava štátu sa teraz chce obrátiť na Ústavný súd.
Predsedovia politických strán Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a podpredsedníčka Veronika Remišová podpísali v sobotu, 21.3.2020 koaličnú dohodu.
Zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu falšovania a vyhotovenia nepravdivej zdravotnej dokumentácie (§ 352a), rozšírenie právnej úpravy využitia technických prostriedkov pri kontrole výkonu niektorých rozhodnutí vydaných v trestnom konaní vrátane podpory využívania alternatívnych trestov, rozšírenie možnosti rozhodovania samosudcu v trestnom konaní, korigovanie úpravy ukladania doživotného trestu bez možnosti podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody, rozšírenie úpravy využitia videokonferencií v trestnom konaní- toto všetko prináša novela Trestného zákona.