Štátne právo

Je výklad pojmu „vymáhateľná pohľadávka“ v judikatúre slovenských súdov v súlade s Ústavou SR?
Ústavnému súdu SR bol doručený návrh Okresného súdu Žilina na začatie konania o súlade právnych predpisov týkajúci sa nesúladu ustanovenia § 42a Občianskeho zákonníka z dôvodu rozporu s čl. 1 ods. 1, čl. 20 ods. 1 a 4 Ústavy SR. Prečo je podľa názoru všeobecného súdu predmetné ustanovenie protiústavné?

Štáty V4 sa vyjadrujú k sankciám za nedodržanie kvót
Krajiny V4 naďalej držia svoje postoje voči povinným kvótam na prerozdeľovanie utečencov. Aký vplyv však bude mať rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v otázkach plnenia komunitárneho práva je nateraz otázne.

Odporovateľnosť právnych úkonov: „vymáhateľná pohľadávka“ v rozhodnutiach slovenských a českých súdov
V mnohých prípadoch je kameňom úrazu interpretácia „vymáhateľnej pohľadávky“ slovenskými súdmi. Ako ju interpretujú české súdy a aká je úprava odporovateľnosti v novom českom Občianskom zákonníku?

Sloboda prejavu vs. ochrana osobnosti
Určite jedna z najzaujímavejších otázok na poriadnu diskusiu právnikov je otázka, či má prednosť právo na slobodu prejavu alebo právo na ochranu osobnosti. Prečítajte si zaujímavé rozhodnutie Ústavného súd ČR, ktorého obsahom sú tieto práva.

Ústavný súd otvorí svoje brány verejnosti
Špeciálna a historicky prvá Potulka po meste „Ústavný súd ako ho nepoznáte“ sa uskutoční od 8. do 10. septembra 2017.

Homosexualita ako dôvod na udelenie azylu
Ešte v roku 2013 urobil Súdny dvor Európskej únie výraznú zmenu, ktorá sa týka posudzovania podmienok na udeľovanie azylu. Na základe rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie budú musieť štáty pri posudzovaní žiadostí o udelenie azylu skúmať aj to, či žiadateľ vo svojej domovskej krajine nie je utláčaný pre svoju sexuálnu orientáciu. Toto rozhodnutie platí pre všetkých 28 štátov Európskej únie.

Ako je to na Slovenku s porušovaním práva na súdnu a inú právnu ochranu?
Dnes si môžete prečítať v koľkých prípadoch Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil v I. polroku 2017 porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a práva na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Inštitút ombudsmana nielen na Slovensku
Pozrime sa na inštitút Verejného ochrancu práv SR, ktorý od roku 2002 pozná aj slovenský právny poriadok. Pozrime sa bližšie, aké úlohy a oprávnenia dáva ombudsmanovi platná právna úprava, na čo slúži a čo vykonáva Úrad Verejného ochrancu práv SR a Kancelária verejného ochrancu práv SR. Poďte sa spolu s nami pozrieť, kto je kto a čo je čo na úrade ombudsmana v Bratislave.