Sociálne zabezpečenie

Aktuálna suma životného minima platná od 1.7.2014 do 30.6.2015
Na základe predpisu č. 184/2014 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 601/2003 o životnom minime a ktorý mení a dopĺňa niektoré zákony, sa suma životného minima nebude znižovať a pre obdobie od 1. 7. 2014 do 30. 6. 2015 zostane rovnaká.

Zmluva medzi SR a USA o sociálnom zabezpečení
Zmluva medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení bola podpísaná 10. decembra 2012 v Bratislave a nadobudla platnosť 1. mája tohto roku. Spolu s ňou nadobudla platnosť i Vykonávacia dohoda na vykonávanie Zmluvy. V súlade s uznesením vlády č. 521 z 20. marca 2013 ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky prednosť pred zákonmi. Zmluva prináša zmenu pre tých poistencov, ktorý určitý čas pracovali v USA, pokiaľ ide o ich nárok na dôchodok.

Dávka v hmotnej núdzi pre rok 2014
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo zmeny platné pre rok 2014 v poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi s čím súvisí aj zmena výšky a podmienky získania dávky v hmotnej núdzi. Dôvodom zmien bola potreba vyššej adresnosti a spravodlivejšej podpore tých ľudí, ktorí si vlastným pričinením nemôžu alebo nevedia zabezpečiť príjem vlastnou pracovnou činnosťou. Kedy sa osoba dostane do hmotnej núdze a na akú pomoc má nárok? V akej výške a za akých podmienok sa vypláca dávka v hmotnej núdzi v roku 2014?

Životné minimum
V podmienkach trhovej ekonomiky, vysokej nezamestnanosti a stúpajúcich nákladov vznikajú rôzne rizikové situácie ohrozujúce predovšetkým sociálne slabšie subjekty a ich právo na ľudsky dôstojnú existenciu. Aby sa jednotlivec neocitol na hranici chudoby a následného vylúčenia zo spoločnosti, je potrebné neustále sledovať najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, vyhľadávať a eliminovať príčiny vyvolávajúce tento nepriaznivý stav a vytvárať podmienky pre dosiahnutie aspoň minimálneho životného štandardu. Nevyhnutným nástrojom ochrany jednotlivca pred hmotnou a sociálnou núdzou sa stáva určenie spoločensky uznanej hranice množstva existenčných prostriedkov a služieb nevyhnutných na uspokojovanie základných ľudských potrieb aspoň na minimálnej úrovni, teda určenie životného minima.