#Hmotná núdza

Hmotná núdza označuje sociálnoprávny stav, keď príjem občana alebo rodiny nedosahuje zákonom stanovené životné minimum a nedokáže si zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastným pričinením. Sledujeme legislatívnu úpravu poskytovania dávok, podmienky ich priznania a aktivačné mechanizmy.

Prinášame informácie o výške základných dávok, analýzy príspevkov na bývanie a hodnotenia efektívnosti systému pomoci v hmotnej núdzi. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri podávaní žiadostí a dokladovaní príjmovej situácie.

Informujeme tiež o ochranných opatreniach proti zneužívaniu dávok, prepojení s inými sociálnymi schémami a legislatívnych zmenách v systéme sociálnej pomoci. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o právnej úprave pomoci v hmotnej núdzi.

životné minimum Právo

Aktuálna suma životného minima platná od 1.7.2014 do 30.6.2015

Na základe predpisu č. 184/2014 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 601/2003 o životnom minime a ktorý mení a dopĺňa niektoré zákony, sa suma životného minima nebude znižovať a pre obdobie od 1. 7. 2014 do 30. 6. 2015 zostane rovnaká.

Dávky v hmotnej núdzy Právo

Dávka v hmotnej núdzi pre rok 2014

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo zmeny platné pre rok 2014 v poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi s čím súvisí aj zmena výšky a podmienky získania dávky v hmotnej núdzi. Dôvodom zmien bola potreba vyššej adresnosti a spravodlivejšej podpore tých ľudí, ktorí si vlastným pričinením nemôžu alebo nevedia zabezpečiť príjem vlastnou pracovnou činnosťou. Kedy sa osoba dostane do hmotnej núdze a na akú pomoc má nárok? V akej výške a za akých podmienok sa vypláca dávka v hmotnej núdzi v roku 2014?

Životné minimum Právo

Životné minimum

V podmienkach trhovej ekonomiky, vysokej nezamestnanosti a stúpajúcich nákladov vznikajú rôzne rizikové situácie ohrozujúce predovšetkým sociálne slabšie subjekty a ich právo na ľudsky dôstojnú existenciu. Aby sa jednotlivec neocitol na hranici chudoby a následného vylúčenia zo spoločnosti, je potrebné neustále sledovať najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, vyhľadávať a eliminovať príčiny vyvolávajúce tento nepriaznivý stav a vytvárať podmienky pre dosiahnutie aspoň minimálneho životného štandardu. Nevyhnutným nástrojom ochrany jednotlivca pred hmotnou a sociálnou núdzou sa stáva určenie spoločensky uznanej hranice množstva existenčných prostriedkov a služieb nevyhnutných na uspokojovanie základných ľudských potrieb aspoň na minimálnej úrovni, teda určenie životného minima.