Rodinné právo

Podmienky pre zverenie maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov
Aké podmienky musia byť splnené, aby súd rozhodol o zverení maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov? Blízkosť bývania? Súhlas oboch rodičov?

Má dieťa narodené umelým oplodnením právo dediť?
Právna úprava dedičského práva je v súčasnosti uvedená v ustanoveniach § 460 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka. V zmysle jeho § 460, sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa, pričom oprávnení dediči musia byť známi. Núka sa teda otázka: „Má právo dediť aj dieťa, ktoré sa narodí umelým oplodnením až po smrti poručiteľa?“

Náhradná matka – môže mi vynosiť dieťa iná žena?
Nie každá žena je schopná z rôznych príčin donosiť dieťa. Nemusí pomôcť ani umelé oplodnenie. Rodičia si podľa nášho právneho poriadku síce môžu dieťa osvojiť, avšak ani tento inštitút nemôže nahradiť pôrod vlastného zdravého dieťa. V niektorých krajinách však zákonodarca našiel riešenie, resp. ponechal rodičom možnosť, aby im dieťa vynosila tzv. náhradná matka. Náhradné materstvo je bežným javom napríklad v Spojených štátoch amerických, kde nejedna známa osobnosť využila tento inštitút. Ako je to u nás?

Dohoda dedičov o predkupnom práve v rámci uznesenia o dedičstve
Pri uzatváraní dohody dedičov v rámci dedičského konania a súčasne zriaďovaného predkupného práva pre jedného z dedičov je potrebné jasne zadefinovať, či má predkupné právo charakter záväzkový alebo má byť zriadené ako vecné právo.

Právomoc a rozhodné právo pri rozvode s cudzím prvkom – II. časť (kde žalovať a podľa akého práva)
V tomto príspevku sa pokúsime načrtnúť najčastejšie spôsoby určenia medzinárodnej právomoci súdu a rozhodného práva.

Dôvody, postup a súhlas rodiča pri zmene priezviska maloletého dieťaťa
Za akých podmienok je možné zmeniť maloletému dieťaťu priezvisku? Je potrebný súhlas oboch rodičov? Ako sa postupuje v prípade, ak druhý rodič odmietne dať súhlas k zmene priezviska maloletého?

Právomoc a rozhodné právo pri rozvode s cudzím prvkom – I. časť (orientácia v prameňoch práva)
V tomto príspevku sa pokúsime zorientovať v súbore právnych predpisov, ktoré upravujú procesnú a kolíznu (hmotnoprávnu) stránku cezhraničných manželstiev.

Medzinárodný únos detí rodičom
Na začiatku roku 2018 Slovenskom otriasol prípad, kedy chcela zahraničná matka odobrať dieťa slovenskému otcovi a odviesť ho do svojej rodnej krajiny. Už v minulosti sa u nás vyskytli podobné prípady a z roka na rok ich pribúda, pretože medzinárodné vzťahy a manželstvá sa stávajú na Slovensku veľmi rozšírenými. Niekedy sa však tieto vzťahy rozpadnú. Potom prichádza na rad riešenie problémov týkajúcich sa starostlivosti o deti, ktoré sa narodili počas manželstva či vzťahu. Niektorí rodičia sa, ale rozhodnú urobiť radikálne riešenie a odviesť dieťa do zahraničia bez súhlasu druhého rodiča. Ktorý z rodičov je v práve? Čo robiť ak nastane takáto situácia? Odpovede na tieto otázky si objasníme v nasledujúcom článku.