#manželstvo

Sobáš - uzavretie manželstva Právo

Sobáš - uzavretie manželstva

Sobášom rozumieme uzavretie manželstva. Ide o právny a spoločenský zväzok medzi mužom a ženou, ktorý vzniká na základe ich dobrovoľného a slobodného rozhodnutia po splnení zákonom stanovených podmienok. V tradičnom chápaní je základnou funkciou manželstva vytvorenie rodiny a výchova detí.

Právo

Uznanie zahraničného rozvodu

Manželstvo možno v zahraničí uzavrieť, ale aj rozviesť. Takáto otázka je aktuálna napríklad v prípade rozvodu manželstiev dvoch príslušníkov rôznych štátov, ale aj pri rozvode dvoch  štátnych príslušníkov jedného štátu dlhodobo žijúcich v zahraničí. Problematika uznania rozhodnutia o rozvode vydaného v zahraničí sa podľa okolností prípadu rieši rôznymi spôsobmi.

Právo

Uzavretie manželstva neplnoletými

Všeobecne sa manželstvo uzatvára medzi plnoletými osobami. Môžu sa však vyskytnúť prípady, kedy do manželstva platne vstúpia aj osoby, ktoré ešte nedovŕšili 18 rokov.

Právo

Odstránenie byrokracie pri sobáši

Národná rada SR schválila novelu zákona o mene a priezvisku, ktorou sa zároveň mení aj zákon o rodine, zákon o matrikách a zákon o správnych poplatkoch. Nová úprava je ústretová pre budúcich manželov. Prináša zníženie administratívnej záťaže pri vybavovaní sobáša mimo trvalého pobytu a väčšiu možnosť slobodného výberu pri používaní priezvisk po uzavretí manželstva. Obsahuje tiež novinky pri zmene priezviska manželov či zmene cudzojazyčného mena.

Právo

Zmena priezviska počas trvania manželstva

Väčšina novomanželov sa pri uzavretí manželstva dohodne na používaní rovnakého priezviska. Počas trvania manželstva sa však môže jeden z manželov rozhodnúť, že už naďalej nechce používať priezvisko druhého manžela a chce opäť používať svoje rodné priezvisko. Určite sa však preto netreba rozvádzať. Ako priezvisko zmeniť a čo k tomu potrebujete sa dozviete v tomto článku.

Občianske právo

Neprípustnosť späťvzatia návrhu o rozvod manželstva

V konaní o rozvod manželstva došlo po rozhodnutí súdu, ktorý manželstvo rozviedol, k späťvzatiu návrhu manželom. Civilný sporový poriadok ustanovuje, že späťvzatie žaloby (návrhu) súd nepripustí, ak s tým protistrana z vážnych dôvodov nesúhlasí. Čo sa môže pokladať za vážne dôvody pre nepripustenie späťvzatia návrhu o rozvod manželstva sa môžete dočítať v nasledujúcich riadkoch o rozhodnutí odvolacieho súdu.

Právo

Súdny dvor spresnil pojem obvyklý pobyt manžela

V konaní o rozvod manželstva manžela – francúzskeho štátneho príslušníka a manželky – írskej štátnej príslušníčky sa Súdny dvor zaoberal otázkou určenia súdu, ktorý má právomoc rozhodnúť o rozvode manželstva, keď manžel ako navrhovateľ žije v dvoch členských štátoch. Za týmto účelom Súdny dvor spresnil pojem obvyklý pobyt manžela. Prečítajte si, ako posúdil tento prípad.

Právo

Národná jednotka UHCP odhalila ďalšie dva prípady sobášnych podvodov

Vyšetrovateľovi Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ sa podarilo opäť v krátkej dobe vzniesť obvinenie dvom Slovenkám a jednému Slovákovi z Nitrianskeho kraja za zločin prevádzačstva spáchaný formou účelového manželstva.