Občianske právo

Prechod nájmu bytu a trvanie nájmu Občianske právo

Dôsledky obmedzenia alebo pozbavenia spôsobilosti na právne úkony na trvanie nájomnej zmluvy a Prechod nájmu bytu

Obmedzenie alebo pozbavenie spôsobilosti na právne úkony má ďalekosiahle dôsledky na rôzny okruh právnych vzťahov. V tomto príspevku autor konkrétne rozoberá ich vplyv na trvanie nájomnej zmluvy a zároveň sa venuje aj otázke prechodu nájmu bytu.

Záložné právo Občianske právo

Záložné právo a podstata jeho zriadenia a vzniku

Pri aplikácii ustanovení záložného práva v praxi, najmä v súvislosti s realizáciou záložného práva je potrebné rozlišovať jednotlivé náležitosti a podmienky vzniku konkrétneho záložného práva.

Záložné právo Občianske právo

Záložné právo a informovanie tretích osôb o jeho existencii a nakladaní s ním

Zverejnenie existencie záložného práva formou registrácie je podmienkou vzniku všetkých záložných práv s výnimkou posesórnych záložných práv.

Záložné právo Občianske právo

Záložné právo a hlavné prvky záložno-právneho vzťahu

Každý právny vzťah má svoje základné náležitosti a vlastnosti, ktoré hoidentifikujú jednak čo do svojej podstaty a zároveň ho odlišujú od iných právnych vzťahov či už v rámci vnútroštátneho právneho poriadku alebo v rámci všeobecných právnych inštitútov.

By Cimmerian praetor (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons Občianske právo

Nepredvídaný limit rozhodcovských doložiek

V obchodných vzťahoch býva bežné, že si strany ako autoritu oprávnenú rozhodovať spory z ich právneho vzťahu zvolia namiesto príslušného súdu arbitráž – teda jedného rozhodcu alebo rozhodcovský súd. Podnikatelia preferujú arbitráž pre rýchlejší a menej formálny postup v konaní, prípadne aj pre nedôveru v štátne súdy.